Yerel seçimlerin erkene alınıp alınmayacağı merak konusuydu.

AKP’nin yeni yönetimini belirleyeceği 6. Olağan Büyük Kongresi, Ankara’da gerçekleştiriliyor. Kongrede yerel seçimlerle ilgili mesajlar da veren Erdoğan, “Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ardından Mart; yerel seçimler. Yine en güçlü şekilde çıkmaya hazır mıyız? Şu büyük şehirlerimizin tamamını milletimizden emanet almaya hazır mıyız?” ifadelerini kullandı.

Kongrede NTV’nin sorularını yanıtlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’dan ise farklı bir yanıt geldi.

“Yerel seçimler öne çekilebilir mi?” sorusuna yanıt veren Kaya, “Ekim, Kasım gibi veya Eylül, Ekim, Kasım gibi olması gerekir” dedi. Ancak Kaya daha sonra yerel seçimle ilgili sözlerine açıklık getirdi.

“Türkiye’de erken yerel seçim zor. Mümkün değil, şu andaki şartlarda” diyen Kaya şunları söyledi: Ancak Türkiye’de seçimler tarihine baktığımızda, Mart ayının doğru bir tarih olmadığını söylüyorum. Türkiye’de anayasa değişikliği yapılması ve bu sürecin değişmesi gerekiyor. Muhsin Yazıcıoğlu’nu böyle bir seçim çalışmasında kaybettik. Türkiye’nin coğrafi, iklim şartları, belediyelerin hukuki durumlarına baktığımızda tarih uygun değil.

2024 yılında yapılması planlanan yerel seçimler hakkında ipucu veren Erol Kaya, “Bu geçti. 2024 için bu gündeme alınabilir. Türkiye’deki bütün belediye başkanlarının temennisi budur. Eylül, ekim gibi kampanyalar başlayacak. Şu anda seçim başladı aslında” dedi.

Yerel seçimler normal şartlarda Mart 2019 tarihinde yapılacak.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…