AKP’den 800 bin istifa

AKP içinde yaşanan ‘iç savaş’ şiddetlenirken, kopuşlar artıyor İç ve dış politikaları çöken Cumhurbaşkanı Erdoğan, nükleer bomba istedi Parti içi krizin giderek derinleştiği AKP’de kopmalar başladı.

Partinin kurucu kadrosunda yer alan isimlerden Eski Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, AKP’den istifa ederek yeni parti hazırlıklarına başlamasının yanı sıra yine eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibinin kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi AKP’deki kopuşları hızlandırdı. AKP üyesi olan 800 bin dolayında kişinin son bir yıl içerisinde üyelikten istifa ettiği ortaya çıktı.

İstifa yağmuru

AKP’nin 2018 Ağustos ayında yapılan 6. Olağan Kongresi sürecinde 10 milyon 719 bin 234 olarak açıklanan üye sayısı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sitesinde yer alan Temmuz 2019 tarihli son verilere göre 9 milyon 931 bin 103’e geriledi. Böylece AKP’nin üye sayısı son bir yıl içerisinde 800 bin kişi dolayında düştü. Diğer bir deyişle 800 bin dolayında kişi AKP’den istifa etti.

‘İlkeler ihraç’

AKP’nin ihraç istemiyle disipline sevk ettiği eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ ve Ayhan Sefer Üstün, bu karara karşı nasıl bir tavır izleyecekleri konusunda disiplin kararının kendilerine tebliğ edilmesine kadar bekleme kararı aldı. Üstün, bu süreçte uyarılarını sürdüreceklerini ve tüm hukuki haklarını kullanacaklarını söyledi. İhraç talebiyle disiplin kuruluna sevk etmesinin ardından Davutoğlu’ndan ilk açıklama geldi. Davutoğlu, “AK Parti yönetiminin ihraç etmek istediği şahıslar değil daha önce hatırlattığımız bu ilkelerdir. Söylediklerimizin arkasındayız” diyerek rest çekti. Kurucusu olduğu AKP’den ihraç edilen Fatma Bostan Ünsal ise, “Kararı AK Parti içindekilere yönelik bir tehdit gibi yorumluyorum” dedi. Ünsal’a göre yeni partilerin güçsüz gözükmemeleri durumunda yüzde 5-6 hiç sürpriz olmaz.

Babacan 15 Eylül’de ilan edecek

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, kurucusu olduğu AKP’den istifa eden ve parti çalışmalarına başladığını ilan eden eski bakan Ali Babacan’ın 15 Eylül’de basın açıklaması yapacağını iddia etti. Altaylı, Beşir Atalay’ın yeni çalışmalara katılmadığını belirtirken; 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ise sahnede, kamuoyu önüne çıkacak ekipte yer almayacağını söyledi. Altaylı, “Fikren, zihnen, ruhen var ama fotoğrafta yok. En azından şimdilik yok” dedi. Altaylı, kamuoyunun tanıdığı, güvendiği birkaç gazeteciden soruların önceden alınması, saygın 4 gazetecinin katılacağı bir programda soruların yanıtlanması ya da manifesto kaleme alınması yollarının tartışıldığını belirtti.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir