AKP listelerinden Meclis’e giren ve ardılı HÜDA PAR olan Hizbullah’ın gündeme gelmesi faili meçhulleri hatırlattı. Yıl 1998, yer Mersin… Kendisini ‘imanlı feminist’ olarak tanımlayan Konca Kuriş, Hizbullah tarafından kaçırılarak öldürüldü.

Türkiye, tarihinin en kritik seçimlerinden birine 14 Mayıs’ta gitti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan önde tamamladı fakat yine de 50+1 yakalanamadığı için cumhurbaşkanının belirlenmesi ikinci tura kaldı. Milletvekili seçimlerinde ise sandıktan HÜDA PAR çıktı. Meclis’e AKP listelerinden dört vekil sokan HÜDA PAR’ın parti programı ve söylemleri tepkilere neden oldu.

Meclis’e giren HÜDA PAR’ın ilişkileri ve siyaset arenasındaki rolü tekrar akıllara geldi. Seçimin ikinci turunda Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında seçim yapacaklar için HÜDA PAR’a ilişkin hatırlatmalarla dolu mesajlar verilmeye başlandı. Türkiye halklarının geniş siyasi belleği HÜDA PAR deyince akıllara ilk Hizbullah’ı getirdi.

Peki Hizbullah deyince hatırlanan ne oluyor? 1990’ların sonunda domuz bağı kullanılarak işlenen cinayetler…

DOMUZ BAĞI NEDİR?: Domuz bağı bir tür işkencedir. Sırplar tarafından bulunmuştur. Kişi yüz üstü yatırılır, ayakları diz kapağından bükülerek kaldırılır, ip ayaklara bağlanır, ipin diğer ucu da kişinin boğazına bağlanır ve öylece bırakılır. Kişinin bükülen bacaklarında biriken kan, şiddetli bir güçle ilerlemek ister ve kaslar da buna engel olamaz. Bacak yavaş yavaş açılmaya başlar ve kişi kendini ağır ağır boğar.*

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…