“AKDENİZ RİSK ALTINDA” Aşırı hava olayları her yıl 5 milyon insanı öldürüyor

Yeni araştırma sonuçlarına göre aşırı sıcak ve soğuk hava koşulları artık dünya çapında yılda yaklaşık beş milyon can alıyor.

Yeni araştırmalara göre, sıcak hava dalgalarıyla ilgili ölümler bu yüzyılda artış gösteriyor ve fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan küresel ısıtma işleri daha da kötüleştirecek.

Climate News Network’te yer alan habere göre her yıl beş milyon insan daha da aşırı sıcaklıklardan ölüyor. Ve bu şimdi beş kıtada oluyor.

İkinci bir çalışma, Avrupa’da bile ısıya bağlı ölümlerde hızlı bir artış olacağı konusunda uyarıda bulunuyor – hemen önlem alınmadığı takdirde.

İlk çalışmada, Çin, Avustralya, İngiltere ve Moldova’daki bilim insanları, The Lancet Planetary Health dergisinde 2000 ve 2019 yılları arasında beş kıtada 43 ülkedeki 570 lokasyondan ölüm istatistiklerine ve sıcaklık okumalarını incelediklerini bildirdiler.

Bu okumalar yapıldığında ortalama küresel sıcaklıklar on yılda 0.26°C artmıştı. (şu an daha da artıyor)

“Keskin bir artış izleyecek”

Araştırmacılar bu çalışmayla küresel ölümlerin %9,43’ünün çoksıcak veya çok soğuk havalara atfedilebileceğini buldular: bu, her 100 bin kişi için 74 aşırı hava olayı kaynaklı ölüm anlamına geliyor.

Bu süre zarfında, soğuk algınlığına bağlı ölümler %0,51 düştü; ısıya bağlı ölümler %0,21 arttı. Dünya çapında, istatistiklerin yılda 5 milyon 83 bin 173 ölüme dönüştüğünü tahmin ediyorlar.

“Sıcaklığa bağlı ölümlerin toplam sayısı önümüzdeki yıllarda istikrar kazanacak, ancak bunu çok keskin bir artış izleyecek”

Son 20 yıl, kayıtların başlamasından bu yana en sıcak yıllar oldu.

Uzmanlara göre daha geniş bölgelere yayılacak ve önümüzdeki on yıllarda daha yoğun sıcaklıklara ulaşacak.

Anormal sıcaklıklara bağlı ölümlerin yarısından fazlası Asya’daydı, ancak Avrupa, ısıya maruz kalma nedeniyle 100 bin kişi başına en yüksek aşırı ölüm oranlarına sahipti.

Akdeniz risk altında

The Lancet Planetary Health’deki ikinci bir çalışma, genellikle ılıman olarak kabul edilen bir iklim bölgesinde bile tehlikeyi doğruluyor.

İspanya, Fransa ve İsviçre’den araştırmacılar, 1998 ve 2012 yılları arasında 16 Avrupa ülkesi için ölüm ve sıcaklık verilerine baktılar ve bu dönemde kaydedilen tüm ölümlerin %7’sinden fazlasının sıcaklıkla bağlantılı olabileceği sonucuna vardılar.

Ancak bilim insanları, yüzyılın ortalarında bu eğilimin tersine çevrilebileceği konusunda uyarıyorlar. Üç farklı iklim senaryosuna dayanan projeksiyonlara göre, Akdeniz havzasında orantısız sayıda insan özellikle risk altında olabilir.

Araştırmayı yürüten Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü’nden Èrica Martínez, “Tüm modeller, sıcaklıklarda kademeli bir artış ve sonuç olarak soğuğa bağlı ölümlerde bir azalma ve ısıya bağlı ölümlerde bir artış gösteriyor” dedi ve ekledi:

“Senaryolar arasındaki fark, ısıya bağlı ölümlerin artma oranında yatıyor. Veriler, sıcaklığa bağlı ölümlerin toplam sayısının önümüzdeki yıllarda sabitleneceğini ve hatta azalacağını, ancak bunu yüzyılın ortaları ile sonu arasında bir süre sonra meydana gelebilecek çok keskin bir artışın izleyeceğini gösteriyor.”

Kaynak – bianet

İlginizi çekebilir