Özgür Denizli

Akademisyenlere operasyon: Prof. Tarhanlı serbest

Gezi eylemlerini organize etmekle suçlanarak bu sabah gözaltına alınan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı, Asena Günal ve Bora Sarı serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Barış İçin Akademisyenler’in ‘Bu suça ortak olmayacağız’ metni imzacısı Prof. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı, Anadolu Kültür’ün Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit EkmekçiYönetim Kurulu üyesi Ali Hakan Altınay, Anadolu Kültür Genel Koordinatörü Asena Günal, Anadolu Kültür Deneği’nden Bora Sarı ve Hafıza Merkezi Eş Direktörü Meltem Aslan ile yapımcı Çiğdem Mater bu sabah 06.00’da evlerine düzenlenen polis baskınlarıyla gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişinin ifade işlemleri tamamlandı. Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Asena Günal ile Bora Sarı, ifadeleri alındıktan sonra yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Gözaltına alınan diğer kişilerin ifade işlemleri ise devam ediyor. Haklarında gözaltı kararı bulunan 7 kişi içinse yakalama kararı bulunuyor.

Soruşturma kapsamında 20 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtilirken, 1 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan ve iddianamesi hala hazırlanmayan Osman Kavala’nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür’den Meltem Aslan, Yiğit Ekmekçi, Çiğdem Mater, Asena Günal, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Filiz Telek, İstanbul Bilgi Üniversitesi STK Eğitim ve Araştırma Birimi Çalışanı Yiğit Akakoğlu ve Sivil Toplum Geliştirme Derneği İletişim Koordinatörü Hande Özsavaş da ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Çiğdem Mater’in film çekimi için gittiği Kaş’ta kaldığı otelden alındığı, Kaş’ta karakolda tutulduğu, akşam saatlerinde İstanbul’a getirileceği öğrenildi.

DURAN ADAM, PİYANO ÇALAN ADAM, KIRMIZILI KADIN HEDEFTE

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından basına yapılan açıklamada gözaltına alınanların Anadolu Kültür’ün sahibi olan Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde olduğu iddia edilerek yurt dışından profesyonel eylemci getirdikleri öne sürüldü. Emniyet Müdürlüğü, Gezi eylemlerinde polis şiddetini protesto eden ‘Duran Adam’, ‘Piyano Çalan Adam’ ve ‘Kırmızılı Kadını’ da hedef gösterdi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında;

Açık Toplum Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Kültür A.Ş. isimli şirketin sahibi Mehmet Osman Kavala şahsın 27.5.2013 tarihinde başlayan Gezi Parkı Olaylarını Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmek ve bu şekilde, “Cebir ve Şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeyi” amaçladığı, Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür AŞ. isimli vakıf ve şirketi kullanarak olayları finanse ve organize ettiği tespit edilmiştir.

Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde şüphelilerin;

-Gezi Parkı Olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırmak için Anadolu Kültür A.Ş.’ye ait DEPO isimli yerde toplantılar düzenledikleri,

-Sivil itaatsizlik ve şiddetsiz eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurt dışından aktivizm eğiticileri, kolaylaştırıcılar ve profesyonel eylemciler getirttikleri, (Duran adam, piyano çalan adam, kırmızılı kadın vs…)

-Yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi Parkı sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi benzeri olayların kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasının amaçladıkları,

-Mehmet Osman Kavala’nın Avrupa’da birçok kurum ve şahısla görüşme yaparak Gezi Parkı olaylarında gündeme gelen biber gazının Türkiye’ye ithalinin durdurularak yasaklanması için çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir.

Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içinde hareket eder 20 şahsa yönelik 16.11.2018 günü saat 06:00 itibari ile İstanbul ve Adana, Antalya ve Muğla olmak üzere 4 ilde eş zamanlı olarak operasyon yapılmış, yapılan operasyon sonucunda ;

Ali Hakan Altınay

Asena Günal

Meltem Aslan Çelikkan

Turfut Tarhanlı

Yiğit Ali Ekmekçi

Bora Sarı

Ayşegül Güzel

Çiğdem Mater Utku

Betül Tanbay Tüten

Hande Özhabeş

Filiz Selek

Yiğit Aksakoğlu

Yusuf Cıvır


ASLI KAZAN: TURGUT TARHANLI İÇİN ÜÇ GÜN GÖZALTI KARARI VAR

Avukat Aslı Kazan, Twitter hesabından Prof. Dr. Turgut Tarhanlı için üç gün gözaltı kararı olduğunun belirtildiğini yazdı.

Yapılan operasyonun soruşturma dosyasına dair henüz resmi bir açıklama yapılmasada operasyon ve gözaltıların Anadolu Kültür’e yönelik olduğu belirtiliyor.

GÖZALTI NEDENİYELE İLGİLİ HENÜZ KESİNLEŞMİŞ BİR DURUM YOK

Yaptığı açıklamada, ‘Gezi eylemleri’ni işaret eden Prof. Dr. Betül Tanbay’ın avukatı Bahri Belen, “Bize verilen bir bilgi yok henüz ama öyle sanıyorum ki Gezi ve onunla bağlantılı olaylar nedeniyle yapılmış bir operasyon. Anadolu Kültür’e yönelik olduğu bilgisi de var ama henüz netleşmiş bir durum yok” dedi.

Belen, ‘tüm isimler için 4 günlük gözaltı süresi olduğunu, dosyada kısıtlılık kararı olup olmadığına dair polislerden bilgi alamadıklarını’ ifade etti.

TARHANLI İÇİN ÜÇ GÜN GÖZALTI KARARI

Avukat Aslı Kazan, kişisel Twitter hesabında Turgut Tarhanlı için üç gün gözaltı kararı olduğunu belirtti.

TANBAY, GEZİ EYLEMLERİNDE ERDOĞAN’LA GÖRÜŞEN HEYETTEYDİ

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Betül Tanbay aynı zamanda Avrupa Matematik Topluluğu’nun başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Tanbay, Gezi Parkı eylemleri sırasında dönemin başbakan Erdoğan’la görüşen heyetin içindeydi. Tanbay, Osman Kavala’nın başkanı olduğu Anadolu Kültür Derneği’nin de üyesi.

‘MUHALİF GAZETECİYLE EVLİ OLMAK’

Emniyet, gözaltına aldığı Meltem Aslan Çelikkan’ı “Muhalif gazeteci Murat Çelikkan ile evli” diye nitelendirdi.

İHD: GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILSIN

İnsan Hakları Derneği (İHD), gözaltılara ilişkin yaptığı açıklamada “Uzun zamandan beri hukukun üstünlüğü mücadelesi yürüten ve çok sayıda hukuk insanı yetiştiren insan hakları savunucusu Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile diğer gözaltına alınan kişilerin hak savunuculuğu özelliği göz önüne alınarak kendilerine yapılan bu muameleyi kınadığımızı belirtmek isteriz” dedi.

İHD, “CMK 145. maddeye göre Cumhuriyet Savcılarının çağrı usulü ile davet gönderip ifade alma yöntemini uygulamak yerine toplumda saygınlığı olan bu kişileri kriminalize etmek amacı ile tehlikeli suçlularmış gibi evleri basılarak gözaltına aldırmasının kanuna aykırı olduğunu ve bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha ifade etmek isteriz. Turgut Tarhanlı ve birlikte gözaltına alınan kişilere yapılan bu muamele Türkiye’de kanunların keyfi olarak uygulandığını ve siyasi iktidarın yargı yolu ile baskı uygulayarak, istediği herkese istediği gibi davranabileceğini göstermektedir” vurgusu yaparak “Siyasi iktidarı bu tarz baskı yöntemlerinden vazgeçmeye davet ediyor, gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version