Akademisyen, sanatçı ve aydınlar: İzmir, Aydın, Muğla Manisa, Uşak ve Denizli’de HDP’ye verilen her oy baskıya ve baraja son demektir.

İzmir’de 300’ü aşkın imzacı, 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi desteklemek için bir deklarasyon yayınladı.

İzmir’de aralarında akademisyen, sanatçı ve aydınların da bulunduğu 300’ün üzerinde kişi, HDP ve Selahattin Demirtaş’a destek verdiklerini duyurdu. Açıklamada, “İzmir çevresinde yaşayan, demokratik ve eşit yurttaşlık temelinde yeniden bir Türkiye inşa etmek isteyen yurttaşlar olarak Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi destekliyoruz” denildi.

İzmir’de 300’ü aşkın imzacı, 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi desteklemek için bir deklarasyon yayınladı.

Çok sayıda akademisyen, sanatçı ve aydın; HDP ve Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’a destek vermek için bugün Tepekule Kongre Merkezi Ege Salonu’nda buluştu.

Aralarında İlkay Akkaya, Şehbal Şenyurt, Ahmet Kardam, Prof. Dr. Cem Terzi’nin de bulunduğu imzacılar, “İzmir çevresinde yaşayan, demokratik ve eşit yurttaşlık temelinde yeniden bir Türkiye inşa etmek isteyen yurttaşlar olarak Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi destekliyoruz, çünkü bizimle değişir” çağrısı yaptılar.

300’ü aşkın imzacının isimlerinin açıklandığı buluşma, Selahattin Demirtaş’ın TRT’de yaptığı konuşmanın ekrandan yansıtılmasıyla başladı. Demirtaş’ın konuşması salonda uzun süre alkışlandı.

Divan Başkanlığını Prof. Dr. Nilgün Toker’in yaptığı toplantıda, imza metnini Prof. Dr. Ayşen Uysal ve Dr. Serdar Tekin birlikte okudu.

‘HDP’ye verilen her oy baskıya ve baraja son demektir’

Deklarasyonda toplumun kutuplaştırılarak, milliyetçiliğin kışkırtılarak, ülkenin sürekli yeni çatışma ve savaşlara sürüklenerek, kentlerin, yaşam alanlarının, doğal varlıkların talan ve yağmaya açılarak iktidarda kalma çabasının iflas ettiğine vurgu yapıldı.

Deklarasyonun devamında şöyle denildi:

“80 milyon yurttaşın geleceğiyle ilgili kararları 1 kişinin aldığı, OHAL’in kalıcılaştığı, anayasanın ve hukukun hükmünü yitirdiği bu durum daha fazla sürdürülemez. Türkiye halkları bugün iktidara tek bir şey söylüyor. Tamam. Bizler 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi destekliyoruz. Çünkü HDP Türkiye toplumunun geleceğini barış, adalet ve demokrasi temelinde yeniden inşa etmek isteyenlerin, bunu birlikte başarabileceğimize inananların partisidir. Ortak vatanda farklılıklarımızla bir arada yaşamak, kıvançta ve tasada birlikte olmak için barış istiyoruz. Çünkü herkesin hakkını alması ve haysiyetle yaşaması için adalet istiyoruz. Çünkü özgür yurttaşlar olarak kendi kendimizi yönetmek için demokrasi istiyoruz. Çünkü temiz hava, su ve gıda istiyoruz, çocuklarımıza yaşanabilir bir Türkiye, yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyoruz. Ve çünkü İzmir, Aydın, Muğla Manisa, Uşak ve Denizli’de HDP’ye verilen her oy baskıya ve baraja son demektir. Temsilde hakkaniyet demektir. Barış, adalet ve demokrasiyi birlikte inşa etme iradesi demektir. Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi destekliyoruz, çünkü bizimle değişir.

HDP milletvekili adayları Serpil Kemalbay, Elfesya Nas, Hüseyin Çağlar, Yalçın Yanık ve Süleyman Gündüz sahneye davet edilerek, söz verildi. Ardından katılımcılar neden imza verdiklerini anlattılar.

Kaynak: Gazete Duvar ve Gazete Karınca

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…