AK Parti’den sistemde revizyon sinyali

AK Partili Turan, revizyon yapılacağı konuşulan ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ilgili “Eski sistem eskide kaldı, yeni sistemde revize her zaman mümkün” dedi.

Yerel seçimlerin ardından birinci yılını dolduran ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ilgili tartışmalar sürerken, sistemde revziyon yapılacağına dair bir sinyal de AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi.

AK Partili Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran 2018’de seçilmesiyle hayata geçen sisteme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, parlamenter sisteme dönmeyi kabul etmeyeceklerini “Dünyada halklar, hiçbir demokratik kazanımını geri vermemiştir” ifadesiyle dile getirdi. Turan, Türkiye için sistem tartışmalarının artık geride kaldığını, eski parametrelerle yeni sistemin okunamayacağını söyledi. Turan, şöyle devam etti:

‘EKSİKLİK, AKSAKLIK DÜZELTİLİR’

“Bir eksiklik, aksaklık varsa tabii ki tespit edilerek düzeltilir. 1 yıllık süreçteki tecrübeler ve uygulamalar masaya yatırılarak gerekli görülen adımlar güçlü bir iradeyle atılır ancak bu sistem siyasi kavgalara ve gereksiz polemiklere heba edilecek bir konu değil. Yeni sistem aksine daha hızlı karar alınabilen, yeniliklere daha hızlı adapte olunabilen, insan kıymetlerini ve değerlerini daha etkin ve daha verimli kullanabildiği reformist bir yönetim sistemi. Eski sisteme dönme talepleri tamamen art niyetli, hükümet olmadan hükmetmeye alışmış vesayet sevdalılarının gündem oluşturma çabalarıdır. Özetle eski sistem eskide kaldı, yeni sistemde revize her zaman mümkün. Ayrıca sistem tartışmalarından önce uygulamada risk almayan, uyum ve geçiş sürecinin hakkını veremeyen, yeni sürece ayak uyduramayan bürokratın ve siyasetçinin kendisini değerlendirmesi lazım. Yeni sistem güçlü profilli siyasetçilerin ve risk alan bürokratların varlığını zorunlu kılar.”

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir