Cenova’daki köprü faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı bu sabah 41’e yükselirken, aileler düzenlenen devlet törenini protesto etti.

İtalya’nın Cenova kentinde geçen Salı günü bir otoyol köprüsünün çökmesi sonucu hayatını kaybedenler için bugün devlet töreniyle toplu cenaze düzenlendi ve ulusal yas ilan edildi. Ancak yakınlarını kaybeden ailelerin yarısı politikacılara tepki göstererek resmi törene katılmadı.

Geçen Salı günü çöken A10 otoyolu üzerindeki Morandi Köprüsü’nün enkazında arama çalışmaları günlerdir aralıksız sürüyor. Son olarak bu sabaha karşı 3 kişilik bir ailenin daha cansız bedenlerine ulaşılmasıyla ölü sayısı 41’e yükseldi.

Övgü Pınar’ın BBC Türkçe’deki haberine göre arama çalışmaları sürerken, cesetleri bulunanlar için bugün Cenova’da devletin zirvesinin de katılımıyla bir cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Giuseppe Conte, Başbakan Yardımcıları Luigi Di Maio ve Matteo Salvini’nin de aralarında yer aldığı çok sayıda devlet ve hükümet temsilcisi katıldı.

Yıkılan köprünün enkazında günlerdir aralıksız arama-kurtarma çalışmaları yapan itfaiye ekipleri, törenin yapıldığı Genova Fuar Alanı’na girdiğinde, 3 bin kişilik salonda büyük bir alkış koptu.

Cenova kentinin futbol takımları Genoa ve Sampdorialı futbolcular da yan yana cenazeye katıldı.

MÜSLÜMAN KAYIPLAR İÇİN İMAM

Katolik geleneklerine göre yapılan dini töreni, Cenova Başpiskoposu Kardinal Angelo Bagnesco yönetti. Katolik ayininin ardından, kurbanlar arasında yer alan Arnavutluk asıllı 2 Müslüman için de bir imam cenaze namazı kıldırdı.

Öte yandan köprünün yıkılmasında, siyasetçilerin de sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle tepki gösteren bazı aileler resmi törene katılmayı reddetti.

Bugüne kadar cesedine ulaşılan 38 kişinin yalnızca 19’unun tabutu cenaze töreninde yer aldı. Diğer 19 kişinin aileleri ise kaybettikleri yakınları için devlet töreni yerine özel törenler düzenleme kararı aldı.

“BENİM OĞLUM ÖLDÜRÜLDÜ”

Olayda hayatını kaybedenlerden 29 yaşındaki Giovanni Battiloro için dün memleketi Torre del Greco’da yapılan özel cenaze töreninde babası Roberto Battiloro, “Devlet vatandaşlarını korumadı. Benim oğlum öldürüldü” diyerek tepki gösterdi.

Giovanni Battiloro ile aynı otomobilde yaşamını yitiren 3 arkadaşı için yapılan cenaze töreninde “Antonio, Matteo, Giovanni ve Gerardo… Kader değil devlet” yazılı bir pankart da asıldı.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…