Özgür Denizli

AİHM’in Selahattin Demirtaş kararına uyulmamasının ardından bu kez de verilen hapis cezası onandı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçu kapsamında verilen hapis cezaları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nce onandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünden verdiği kararın ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Biz de karşı hamlemizi yaparız’ demişti. Bölge Adliye Mahkemesi’nin Demirtaş ve Önder’e verilen cezayı onaması avukatlar tarafından ‘Demirtaş’ı içeride tutmanın formülü bulundu’ şeklinde yorumlandı.

CEZALAR ONANDI

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, HDP eski Ankara Vekili Sırrı Süreyya Önder’e ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Demirtaş ve Önder’in avukatları karara itiraz etmişti. Demirtaş ve Önder’e verilen cezayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Demirtaş ve Önder hakkında verilen cezaları onadı. Böylece cezalar kesinleşmiş oldu.

Demirtaş’tan onama kararı sonrası ilk paylaşım: Kararı tanımıyorum

HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yargılandığı başka bir davadan verilen 4 yıl 8 ay ceza onaylandı. Demirtaş, cezanın onanmasının ardından avukatları aracılığıyla sosyal medyadan açıklama yaptı.

“Faşizme karşı direnmeye devam edecek ve kazanacağız. Suç işleyen tüm yargıçlar bir gün yargıya hesap verecekler. Bizi teslim alamazsınız. Bize diz çöktüremezsiniz” diyen Demirtaş’ın mesajları şöyle:

“Yapın, “yapmayın” demiyorum da bu kadar aleni, acemice ve kepazece yapmayın böyle. İktidarın emrindeki yargının verdiği cezayı da tehditlerini de tanımıyorum.

Beni ve arkadaşlarımı sadece bedenen içeride tutmayı başarıyorsunuz. Geri kalan her şeyi de kaybediyorsunuz. İki yıldır içerideyiz, HDP olarak biz büyüyoruz, siz küçülüp zavallılaşıyorsunuz.

Faşizme karşı direnmeye devam edecek ve kazanacağız. Suç işleyen tüm yargıçlar bir gün yargıya hesap verecekler. Bizi teslim alamazsınız. Bize diz çöktüremezsiniz.

Bütün halkımız partisinin etrafında kenetlenmeli, moralle, inançla ve kararlılıkla her yerde faşizmi geriletmek için direnmelidir. Herkese yürek dolusu selamlar, Mücadeleye devam…

‘Cübbe iliklemeye başlamışlardı artık AKP rozeti de takabilirler’

Karar üzerine bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Selahattin Demirtaş’ı tahliye etmeyenler siyasi rant peşinde olduğunu deklare etmiştir. Yargı da buna alet olmuştur. Çok öncesinde cübbe iliklemeye başlamışlardı şimdi artık AKP rozeti de takabilirler” diye konuştu.

HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli adına sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise “Bu kararı alan yargı mensupları da, talimatı veren Erdoğan da şunu çok iyi bilsin: Bu halk bu kararın sebebinin Erdoğan’ın Demirtaş korkusundan kaynaklandığını bilir. Bu halk bunun hesabını er ya da geç sorar.” denildi.

Bilgen, Twitter’da “İdris Baluken kararından sonra Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder”in cezalarının onaylanması yargının ne kadar hızlı ve bağımsız olduğunu bir kez daha gösterdi. “İş bitirildi” mi göreceğiz!” dedi.

Kürkçü: Demirtaş ve Önder’den barışa hizmetlerinin öcünü almak için yasama, yargı, hükümet, istihbarat ve askeriyenin ortaklaşa imal ettiği, adalet ve ahlaktan yoksun bu karar hukukun diktatörlüğün hizmetine sokulmasının en kaba örneği olarak zulüm tarihine kaydedilecek.

Katırcıoğlu: Şaşırdınız mı? Cumhurbaskani “Bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” demedi mi? Işte karşı hamle bu. Yargının bağımsızlığı konusu mu? Karistirmaaa!

Garo Paylan: Erdoğan “AİHM kararı bizi bağlamaz, karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz.” demişti. Karşı hamleyi yaptırdı. Yargıyı bitirdi. Tuz tamamen kokmuştur! Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken onurumuzdur!

Rıdvan Turan: Yargının hukukla, hukuğun adaletle alakasının kalmadığı yerde meydan yargıç kılıklı saray soytarılarına kalır.

‘Demirtaş kararı için Yargıtay’a itiraz hakkı yok, AYM’ye gidilecek’

Artı Gerçek’e konuşan Demirtaş’ın avukatları onama kararına tepki gösterdi. Kararın onamasını “Beklenen hamle geldi” sözleri ile tanımlayan avukat Ramazan Demir, “AİHM kararını dikkate aldılar. Ama bu dosyayı hızlandırmak için dikkate aldılar. Dosyanın esasına ilişkin değerlendirmek için değil” dedi. AİHM kararından sonra kararın ‘normal olmayan’ bir hızda incelemeye alınıp karar verildiğini belirten Demir, “Demirtaş artık hükümlü olduğu için AİHM kararı boşa düştü. Karar kesinleşti. Diğer dosyalardan tutukluluğu devam ediyor. Diğer dosyalardan tahliye olsa bile bu dosyada hükümlü olduğu için cezaevinde kalmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Demir, bu kararla ilgili AYM’ye başvuracaklarını söyledi.

Avukat Mahsuni Kahraman tüm sürecin basının ve dünya kamuoyunun önünde cereyan ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından dosyanın ön incelemeye alındığını hatırlatan Kahraman, “AİHM kararının ardından ‘işi bitiririz’ beyanları ile dosya hemen ön incelemeye alındı. AİHM kararının ardından, 14 günde böyle bir karar çıkıyor. Bunlar ifşa edilecek bir değerlendirmeyi de hak etmiyor. Herkes bunun farkında, ne olup bittiğinin farkında. Hukuk adına utanç verici bir durumdur” dedi.

Bu kararın kesin olduğunu, Yargıtay’a itiraz hakkının olmadığını ifade eden Kahraman, bundan sonra izlenecek yol ile ilgili şunları söyledi: Sayın Demirtaş ile görüşeceğiz. Sayın Demirtaş’ın avukatlığını hukukçulardan oluşan bir ekip yapıyor. Hukukçu arkadaşlarımızla bunları değerlendireceğiz, atılması gereken adımlarla ilgili karar verildikten sonra kamuoyu ile paylaşırız.

ERDOĞAN, ‘KARŞI HAMLEMİZİ YAPAR, İŞİ BİTİRİRİZ’ DEMİŞTİ

Selahattin Demirtaş hakkında AİHM’in verdiği kararın ardından konuşan Erdoğan, kararı tanımayacaklarını belirterek, “AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” demişti.

Kaynak: Artı Gerçek

 

Exit mobile version