Ahmet Telli: Bana verilen destek bir parmak kaldırma olayıdır

Şair Ahmet Telli, Hacettepe Üniversitesi’ndeki bir etkinlik sırasında ülkücü bir grubun saldırısına uğramıştı.

Hacettepe Üniversitesi’nde katıldığı bir etkinlikte tehdit edilen şair Ahmet Telli, Artı Gerçek’e konuştu. Telli kendisine gösterilen destek için “Bu birbirimizi destekleme duygusunun yaygın olduğunu gösteriyor” dedi.

Ahmet Telli, Kitap Topluluğu kulübünün davetiyle Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, “Cumhuriyet Döneminde Edebiyat” konulu söyleşinin konuğu olmuş ancak dışarıdaki bir grubun tehdidiyle karşılaşmıştı. Bunun üzerine bölüm sekreteri söyleşinin yapıldığı noktaya gelerek “Salonu boşaltın, kapıdakileri tutamıyoruz” demişti. Uyarı üzerine Telli, saldırgan grup ile söyleşideki öğrenciler arasında tartışma yaşanmaması için tek başına salondan ayrılmıştı.

Telli, daha sonra o anları “Sonrasında etkinliği düzenleyen gençleri tehlikeye atmamak için tek başıma salondan çıktım. Kapıda bekleyen 30-35 kişilik güruhun arasından geçtim. Arkamdan slogan atmaya, tehdit etmeye başladılar. ‘Hacettepe sana mezar olacak’ diyerek bağırdılar. Taksiye gidene kadar sloganları devam etti” sözleriyle anlatmıştı.

Ünlü şairin üniversitede bu şekilde tehdit edilmesi büyük tepkiyle karşılanırken, Telli’ye sosyal medya başta olmak üzere birçok kanaldan çok sayıda destek paylaşımı yapılmış, bir grup aydın tarafından da imza kampanyası başlatılmıştı.

‘BANA VERİLEN DESTEK BİR PARMAK KALDIRMA OLAYIDIR’

Üniversitede karşılaştığı tehdit ve sonrasında kendisine dönük destek mesajları hakkında Artı Gerçek’e konuşan Telli, “Önce şunu söyleyim: Bu destek aslında bana olduğu kadar, benim üzerimden insanların bir buluşma/nirengi noktası olmuştur. Bu yüzden asıl sevinilmesi gereken burasıdır” dedi. Kendisine gösterilen dayanışma duygularına da değinen Telli, “Dünyanın çeşitli yerlerinde ve ülkenin çeşitli yerlerinde bu bir parmak kaldırma olayıdır, ‘ben de buradayım, sizinleyim’ demektir” ifadelerini kullandı.

‘BİRBİRİMİZİ DESTEKLEME DUYGUSUNUN YAYGIN OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’

“Ben burada sadece ufak bir vesileyim. Bu bakımdan öyle düşünüyorum. Sadece bana yoğunlaşan bir destek değil, bu birbirimizi destekleme duygusunun yaygın olduğunu gösteriyor” diyen Telli, bunun da kendisini sevindirdiğini, ayrıca kişisel olarak sevindiği gibi, toplumsal duyarlılığın bu kadar yüksek olmasının, vicdanlı ve duyarlı insanların bu şekilde bu olaya karşı parmak kaldırmasının da elbette sevinilecek bir durum olduğunu vurguladı.

Kendisine yönelik tehdit ve saldırı için bir suç duyurusu veya başka bir hukuki girişim konusunu şu an düşünmediğini belirten Telli “Zaten bu destek bir ilandır” diye konuştu.

Kaynak: Artı Gerçek  (Rıfat Doğan)

İlginizi çekebilir