Bu yıl Sinop’ta ilki düzenlenen Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı, Şayeste kitabıyla BirGün yazarı ve şair Refik Durbaş’a verildi.

Şeref Bilsel, Emel İrtem, Şükrü Erbaş, Çiğdem Sezer ve İlyas Tunç’tan oluşan jürinin ortak kararıyla Refik Durbaş’a verilen Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı’nın kurul raporu şu şekilde:

“Bu yıl ilki düzenlenen Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı için, yıl içinde yayınlanmış şiir kitaplarından belirlenen 68 kitap, Seçici Kurul tarafından, üç aşamalı bir okumayla değerlendirilmiştir. Her bir üyenin önerdiği üç isim/kitap üzerinde hassasiyetle yapılan tartışmalar sonucu, 1960’lardan bu yana şiirimize verdiği büyük emek; işçi kızlardan sanayi çıraklarına, otobüs muavinlerinden çaycı çocuklara, toplumun bütün emekçi kesimlerinin rüyalarını ve gerçeklerini, büyük bir sevgiyle ve saygıyla şiire taşıması; sokağın diliyle şiirin dilini aynı güzellikle buluşturması; kendi şiirini, dilin billurlaşması diyebileceğimiz bir incelikle çok daha yükseğe çıkarmadaki başarısı da göz önünde tutularak, 2018 Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı’nın, Şayeste kitabıyla Refik Durbaş’a verilmesi, oy birliği ile kararlaştırılmıştır. “

AHMET MUHİP DIRANAS EDEBİYAT ŞENLİĞİ PROGRAMI

27 Ağustos 2018 Pazartesi

-” Palamut’un Öyküsü” Söyleşi

Yer: Yalıpark Cafe

Saat: 17:00 / 19:00

Moderatörler: Tarkan Şentürk / Naci Tukel

Konuşmacılar: Ata Karakan / Recep Batmaz

Ödül: Balıkçı Emek Armağanları

28 Ağustos 2018 Salı

– “BirGün Okur Buluşması” Söyleşi

Yer: Star Aile Çay Bahçesi

Saat: 17:00 / 19:00

Konuşmacı: Burak Abatay/ Uğur Şahin

– ” Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı Ödül Töreni”

Yer: Aykın Liman Cafe Pub Tersane

Saat: 20:00

– ” Konser” Ufuk Karakoç

Yer: Aykın Liman Cafe Pub Tersane

Saat: 21:00

Kaynak: Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…