Özgür Denizli

Ağustos’ta da kadına yönelik şiddet ve katliam durmadı

Kadınlara yönelik şiddet Ağustos ayında da devam etti. 24 kadın ve 2 çocuk erkekler tarafından katledildi. Kadınlardan 10’unun ölümü şüpheli iken, en az 20 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı

Ağustos ayında da kadın ve çocuklar erkeklerin hedefi olurken, bu ay basına hemen hemen her gün kadın katliamı, şiddet ve cinsel istismar olayları yansıdı.

Jinnews, yerel ve ulusal basında yer alan haberlerden Ağustos ayı içinde kadın ve çocuklara dönük yaşanan katliam, şiddet ve cinsel suçlar çetelesini derledi. Ağustos ayı içinde en az 24 kadının katledildiği, 10 kadının ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği basına yansıdı.

Bu ay da en fazla kadın katliamı haberi İstanbul’dan geldi. İstanbul’da 5, Bursa ve Urfa’da 3 kadın katledildi. Kadınların birçoğu en yakınındaki erkekler tarafından işkenceye maruz bırakıldıktan sonra katledildi.

Öte yandan Temmuz ayı içinde İstanbul’da şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 7 aylık hamile olan Delal Ahmet’in katledildiği ortaya çıkarken, yine Diyarbakır’da iki yıl önce 24 yaşındaki Çiğdem Pala’yı “aile meclisi”nin kararıyla katleden evli olduğu erkek Doğan Pala, yakalandı.

20 çocuk istismara uğradı

Yine Ağustos ayı içinde 2 çocuk katledildi, 2 çocuk ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Bu ay en az 20 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı. 11 çocuk tanımadıkları erkekler tarafından, 9 çocuk ise en yakınındaki erkekler tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. 4 çocuk ise, işkenceye maruz bırakıldı. Ağustos’ta Türk Telekom’a bağlı spor kulübünün basketbol takımındaki çocukların antrenörleri M.E. ve yardımcısı A.Ş. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldıkları ortaya çıktı. Cinsel istismara maruz bırakılan çocukların sayıları hakkında bilgi basın ile paylaşılmadı.

Katledilen kadınlardan bazıları şunlar: “

Kaynak: Yeni Yaşam

Exit mobile version