Kadınlara yönelik şiddet Ağustos ayında da devam etti. 24 kadın ve 2 çocuk erkekler tarafından katledildi. Kadınlardan 10’unun ölümü şüpheli iken, en az 20 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı

Ağustos ayında da kadın ve çocuklar erkeklerin hedefi olurken, bu ay basına hemen hemen her gün kadın katliamı, şiddet ve cinsel istismar olayları yansıdı.

Jinnews, yerel ve ulusal basında yer alan haberlerden Ağustos ayı içinde kadın ve çocuklara dönük yaşanan katliam, şiddet ve cinsel suçlar çetelesini derledi. Ağustos ayı içinde en az 24 kadının katledildiği, 10 kadının ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği basına yansıdı.

Bu ay da en fazla kadın katliamı haberi İstanbul’dan geldi. İstanbul’da 5, Bursa ve Urfa’da 3 kadın katledildi. Kadınların birçoğu en yakınındaki erkekler tarafından işkenceye maruz bırakıldıktan sonra katledildi.

Öte yandan Temmuz ayı içinde İstanbul’da şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 7 aylık hamile olan Delal Ahmet’in katledildiği ortaya çıkarken, yine Diyarbakır’da iki yıl önce 24 yaşındaki Çiğdem Pala’yı “aile meclisi”nin kararıyla katleden evli olduğu erkek Doğan Pala, yakalandı.

20 çocuk istismara uğradı

Yine Ağustos ayı içinde 2 çocuk katledildi, 2 çocuk ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Bu ay en az 20 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı. 11 çocuk tanımadıkları erkekler tarafından, 9 çocuk ise en yakınındaki erkekler tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. 4 çocuk ise, işkenceye maruz bırakıldı. Ağustos’ta Türk Telekom’a bağlı spor kulübünün basketbol takımındaki çocukların antrenörleri M.E. ve yardımcısı A.Ş. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldıkları ortaya çıktı. Cinsel istismara maruz bırakılan çocukların sayıları hakkında bilgi basın ile paylaşılmadı.

Katledilen kadınlardan bazıları şunlar: “

  • Adana’da annesi Fatma Ö. ile evden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Yiğit Çınar Ö. isimi çocuk yaşamını yitirmiş halde bulundu.
  • Antep Hacıbaba Mahallesi’nde ismi öğrenilemeyen bir çocuk, Hanifi C. isimli erkeğin havaya ateş açması sonucu yaşamını yitirdi. 4 Tatil için Muğla’dan gittiği Trabzon’un Düzköy ilçesinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulunan Fatma B. isimli çocuğun, daha önce cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı.
  • Samsun’da Tacikistanlı olduğu öğrenilen Zarına Saıdova, 2 Ağustos günü şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu. Yapılan incelemelerde Zarına’nın bir hafta önce yaşamını yitirdiği belirlendi.
  • Bursa Osmangazi’de 3 Ağustos günü Melek Akta, evinde işkence edilerek katledilmiş halde bulundu. Yapılan incelemede Melek’in komşuları tarafından katledildiği belirlendi.
  • İstanbul Sultangazi’de Temmuz ayında şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren ve 7 aylık hamile olan Delal Ahmet’in bir akrabası tarafından katledildiği ortaya çıktı.
  • Urfa Haliliye’de 4 Ağustos günü sulama kanalında cenazesi bulunan kadının ailesi tarafından aranan tekvando eğitmeni Emine Eskiye ait olduğu belirlendi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…