‘Aday olmamam için tehdit edildim’

Kuzey Kıbrıs bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, aday olmaması için Türkiye resmi makamlarınca tehdit edildiğini ifade etti.

Kıbrıs’ın kuzeyinde Pazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki gün kala bir TV programına katılan bağımsız cumhurbaşkanı adayı ve mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçimlerde aday olmaması için Türkiye resmi makamlarınca tehdit edildiğini açıkladı.

Konuşmasında, Türkiye’yi yönetene bağlı bir makam tarafından “aday olmaman senin ve ailen için iyi olur” mesajının özel kalem müdürü aracılığıyla kendisine iletildiğini söyleyen Akıncı, mesajı sormak amacıyla Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’yi Cumhurbaşkanlığı’na davet ettiğini, ancak Başçeri’nin davete icabet etmediğini söyledi.

LEFKOŞA BÜYÜKELÇİLİĞİ YALANLADI

Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği, “TV2020 kanalında yayınlanan bir programa katılan sayın Akıncı’nın dile getirdiği şahsına yönelik adaylıktan çekilmesi mesajı verildiği yönündeki ifadeler tamamen gerçek dışıdır. Türkiye Cumhuriyeti seçimlerin güvenle yapılması da dahil, her bir Kıbrıs Türk’ünün canını da malını da korumakta kararlıdır. Türkiye’nin seçim malzemesi yapılmasının daha önceki açıklamalarımızda defalarca dile getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bu rahatsız tavrın sürdürülmekte olması iyi niyetten uzaktır” denildi.

2000 yılında cumhurbaşkanlığı seçimleri’ne adaylığını koyan Derviş Eroğlu da seçim sonucunda ikinci tura çıkmayı başarmasına rağmen aniden adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. 2010’da cumhurbaşkanı seçilen Eroğlu’nun “peşime 42 MİT mensubu taktılar” açıklaması da uzun süre konuşulmuştu.

MUSTAFA AKINCI KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Akıncı, Nisan 2015’de yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı seçilmişti. Akıncı, 28 Aralık 1947’de Limasol’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezunu olan Akıncı, 1975’te oluşturulan Kurucu Meclis’e seçilerek görev yaptı.

Lefkoşa Belediyesinin ilk seçilmiş başkanı olan Akıncı, bu görevi, 14 yıl (1976-1990) boyunca kesintisiz yürüttü.

1987’den 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulunan Akıncı, 1993-2009 yıllarında milletvekilliği görevini sürdürdü.

Akıncı, 1999-2001 döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevlerini yürüttü.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir