Adana’da krize karşı miting: İşçilerin borcu değil, alacağı var

Adana’da binlerce kişi krize karşı KESK’in düzenlediği bölge mitinginde bir araya geldi ve krizin faturasını ödemeyi reddettiğini haykırdı.

KESK’in daha önce Samsun ve İzmir’de gerçekleştirdiği krize karşı bölge mitingleri Adana ile devam etti. “Yoksulluğa, işsizliğe, geleceksizliğe karşı” mitingde bir araya gelen emekçiler krizin yükünün emekçilere fatura edilmesine tepki gösterdi. Adana’nın çeşitli bölgelerinden miting alanına yürüyen emekçiler iki noktadan alana giriş yaptı. Miting alanına girişte 3 HDP üyesi gözaltına alınırken mitinge Adana, Mersin, Hatay, Maraş, Kayseri, Niğde, Antep’ten emekçiler ile kamudan ihraç edilen KESK üyeleri katıldı.

KESK’in yanı sıra DİSK, TMMOB, Türk-İş’e bağlı TÜMTİS Sendikası, Adana Tabip Odası, Adana Barosu, HDP, CHP,  EMEP, Birleşik Haziran, Halkevleri, ESP, SYKP, TÖP-G mitinge katılım gösterdi. Emekçiler hep bir ağızdan “KHK’ler gidecek biz kalacağız. Krizin faturasını kabul etmiyoruz” diyerek haykırdı. Mitingde Yener Bulut ve Ümit Durak sahne aldı. Mitingde konuşan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İrfan Doğan, AKP iktidarının 16 yıl boyunca sermayeden yana politikalar izlediğini belirterek “Bu yüzden işçilerin, emekçilerin bu krizi yaratanlara bir borcu yoktur. Tam tersine yıllardır yaşadığı kayıplardan kaynaklı alacakları vardır” dedi.

“Krizi biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz”

Adana ve çevresinde eskiden fabrika dumanlarının yükseldiği yerlerde AVM’ler yükseldiğini dile getiren Doğan, “Adana’da İşsizlikte rekor kırıyoruz. İşçilerin, emekçilerin ücretleri artırılmadan, istihdam yaratılmadan, işten atmalar yasaklanmadan, temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınmadan, tarım üreticilerine destek verilmeden, vergide adalet sağlanmadan çıkılacak bir krizden doğaldır ki emekçiler etkilenecektir. Onun içindir ki krizi biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz diyoruz” şeklinde konuştu.

“Kamu emekçilerinin maaşlarına en az yüzde 30 zam”

2019 yılı için kamu emekçilerine yapılacak olan zammın en az yüzde 30 olması gerektiğini dile getiren Doğan, 3600 ek gösterge, artan oranlı vergi diliminin sabitlenmesi, 2023 vizyon belgesi iptal edilerek tarikatlarla yapılan protokollerin iptal edilmesi, sözleşmeli, güvencesiz çalıştırmadan vazgeçilmesi taleplerini ifade etti.

“Savaşa harcanan para eğitim ve sağlığa harcanmalıdır”

“Savaş bir halk sağlığı sorunudur” dediği için TTB’ye açılan davaların geri çekilmesini isteyen Doğan konuşmasının sonunda şunları  söyledi:

TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Yaşar Ulutaş’ın aile hekimliği sözleşmesinin feshedilmesi kararının geri alınmasını istedi. TMMOB’nin üzerindeki baskılara son verilmesini isteyen Doğan, “OHAL inceleme komisyonu lağvedilmeli. KHK ile ihraç edilen tüm emekçiler derhal görevlerine dönmelidir. İşsizlik fonunda biriken para başka kurumlara veya kişilere aktarılmamalıdır. Savaş politikalarına son verilmelidir. Savaşa harcanan paranın eğitime sağlığa harcanması gerekir. Emeklilikte yaşa takılan 2.3 milyon emekçinin emeklilik hakkı derhal verilmelidir.

 

Kaynak :Evrensel

İlginizi çekebilir