Açlık grevlerine dikkat çeken “Demokrasi, özgürlük ve adalet” mitingine yoğun katılım

HDP, cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’da “Demokrasi, özgürlük ve adalet” sloganıyla miting düzenliyor. Leyla Güven, on binlerce kişinin katıldığı mitinge gönderdiği mektubunda, “İnancımız ve irademizle bu direnişimizin sonunu zafere ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, “Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için” başladığını duyurduğu açlık grevi eyleminin 73’üncü gününde.

Diğer yandan birçok cezaevinde yaklaşık 250 siyasi tutuklu ve hükümlünün aynı taleple başlattığı açlık grevi eylemi de sürüyor.

HDP’nin cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla “Demokrasi, Özgürlük ve Adalet” sloganıyla düzenlediği miting, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda başladı.

Miting alanını dolduran on binlerce kişi “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları attı.

 

Leyla Güven’den mektup

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, 73 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden mitinge gönderdiği mektubu okudu. Güven’in mektubu şöyle:

“Her birinizi ayrı ayrı selamlıyor, içinde bulunduğumuz zorlu ama tarihi süreçte hep beraber başaracağımıza olan inancımı tekrar vurguluyorum. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit, toplumsal barışın kalıcılaşmasının önünde bir engeldir. Sayın Öcalan toplumsal barışın inşasında önemli bir aktördür. Bunu yaptığı teorik ve pratik deneyimleriyle fazlasıyla kanıtladı. Dolayısıyla toplum tüm bu gerçekliğin farkındadır.

“Talebimin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak olumlu sonuçları gördükleri ve bildikleri için eylemim daha ilk günden itibaren içeriden ve dışarıdan, 7’den 70’e sahiplenildi. Bir anlamda sesimi, sesimizi içeridekiler olarak duyurduğumuza ve belli bir noktada sonuç alacağımıza inanıyoruz. Bu direngen halk özgürlük ve demokrasi sevdalısı kadınlar, gençler Dehak’tan bugüne kadar zalime karşı oynadığı rolü bir kez daha oynayacak. Ve bedeli ne olursa olsun kazancaktır.

“İnancımız ve irademizle bu direnişimizin sonunu zafere ulaştıracağız. Tarihi süreçlerin içinden geçtiğimiz şu günlerde, sizlerle tüm koşullarda ve imkansızlıklara rağmen deyim yerindeyse duvarları yıka yıka özgür bilinç ve iradeler temelinde buluşmak, tutsak edilmeyecek olan tüm yarınlarımızla kendimizi ifade edecek zeminler yaratmak, büyük moral ve coşku ifadesidir benim için de.

“Uğruna ölecek bir yaşam gerçeğini soluduğumu ve bu uğurda seve seve ölümü kucaklayacak bir noktada olduğumu belirtiyorum. Sizleri bu direniş günlerinde duvarların öte yanından başaracağımıza olan inancımla bir kez daha selamlıyor, devrimci yüreklerinizden yoldaş sıcaklığı ile sarıyorum.”

Güven’in mektubunun okunmasının ardından sahneye çıkan DTK Eş Başkanı Bedran Öztürk, “Eşbaşkanımız ve Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven’i selamlıyoruz” dedi.

“Sayın Öcalan bir kişi değil, Kürt halkının iradesidir. Milyonların iradesidir” diyen Öztürk, şöyle devam etti:

“Sayın Öcalan üzerindeki tecrit Kürt halkının iradesine yönelik tecrittir. Tarihimize bakalım, yoldaşlarımız bugüne kadar ne yaptıysa bizde onu yapacağız. İrademizi, kimliğimizi kimseye teslim etmeyeceğiz. Bu nedenle tarihimiz direniş tarihidir. Esat Oktay’a karşı Kemal ve Mazlumlar nasıl direndi ise Leyla Güven’de tecridin parçalanması için tarihi bir direniş sergiliyor.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da konuşma yapacağı mitingin saat 16.00’ya dek sürmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir