Açlık grevleri sürüyor, eylem 1 Mart’ta tüm cezaevlerine yayılacak

HDP Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi 112. günde devam ediyor. Aynı taleple cezaevleri ve yurt dışındaki eylemler de sürüyor. Bugün yapılan bir açıklama ile ise açlık grevlerinin 1 Mart itibariyle eş zamanlı olarak tüm cezaevlerine yayılacağı duyuruldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 112. günde devam ediyor

Sağlık sorunları artan Güven, 13 Şubat’ta kusma ve göğüs sıkışması, nefes alıp vermede zorlanma ve aşırı dikkat dağınıklığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Kendine geldiğinde tıbbi müdahaleyi reddeden Güven, tekrar evine götürülmüştü.

Güven’le beraber cezaevlerinde ve yurt dışında başlatılan eylemler de sürüyor.

Yurt dışında HDP Erbil Temsilcisi Nasır Yağız’ın eylemi 98, Fransa’nın Strasbourg kentindeki 14 eylemcinin 72, Galler’de İmam Şiş’in 72, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın eylemi ise 43’üncü gününde devam ediyor.

Ancak bugün yapılan bir açıklama ile açlık grevi eylemlerinin 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılacağı duyuruldu.

PKK ve PAJK’lı tutuklular adına Deniz Kaya tarafından yapılan açıklamada 67 cezaevinde 331 tutuklunun süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olduğu kaydedilerek, eylemlerin 1 Mart’la beraber süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerinin tüm cezaevlerine eş zamanlı yayılacağı belirtildi.

Açıklamada, “Herkesi tecridi kırmak için direnmeye çağırıyoruz” denildi.

Süren bu eylemler ve kamuoyundan yükselen tepkilere rağmen hükümet cephesinden henüz bir adım atılmış değil.

Dün aralarında Levent Üzümcü, Füsun Demirel, Ahmet Ümit, Barbaros Şansal’ın da olduğu onlarca sanatçı, yazar ve aydın “yetkililerin yaşamı savunması gerektiğini” belirtip, “bir an önce taleplerin konuşulması gerektiğini” kaydetmişti.

Açlık grevcileri ne talep ediyor?

Güven, cezaevlerindeki tutuklular ve dünyanın farklı yerlerindeki eylemciler Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılmasını talep ediyor.

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016’dan beri de ailesiyle ne yüz yüze ne de telefon yoluyla görüştürülen Öcalan’ı, 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret ettiği bildirilmişti.

Görüşme açlık grevleri sürerken gerçekleşmişti. Ancak tahliye edilen Güven ve diğer tutuklular “tecrit kaldırılsın” talebi ile başlattıkları eylemi “tecrit durumunun sürdüğü” gerekçesiyle devam ettiriyor.

Açlık grevcileri Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşmesini talep ediyor.

İlginizi çekebilir