Leyla Güven 6 ayı aşkındır açlık grevinde, 15 tutuklunun ölüm orucuna dönüştürdüğü eylem ise bugün 11’inci gününde. Siyasi tutuklular adına yapılan açıklamaya göre, bugün itibariyle 15 tutuklu daha ölüm orucuna başladı.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven 184 gündür açlık grevinde, Güven’le beraber üç parlamenter daha açlık grevi eylemini sürdürüyor: Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç.

Milletvekillerinin talebi PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması.

HDP milletvekilleri ile aynı taleple yurt dışında ve cezaevlerinde başlatılan eylemler sürerken, farklı cezaevlerinde açlık grevinde olan 15 tutuklu da 30 Nisan itibarıyla ölüm orucuna başlamıştı. Ölüm orucundaki siyasi tutuklular eylemlerinde 11’inci güne girerken, bu eyleme yeni bir grubun daha dahil olduğu bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya’nın isimlerini duyurduğu 15 tutuklu da, bugün itibariyle ölüm orucu eylemine başladı.

Yapılan açıklamada, açlık grevi ve ölüm orucundaki eylemcilerin talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerin sürdürüleceği de belirtildi.

Bugün ölüm orucuna başlayan 15 tutuklunun tutuldukları cezaevleri ile isimleri ise şöyle:

  • Kandıra Cezaevi: Yaşar Cinbaş, Muhammed İnal, Diyadin Akdemir ve Engin Kahraman
  • Bolu F Tipi Cezaevi: İbrahim Doğan, Ahmet Emin Eren ve Mustafa Taştan
  • Patnos Cezaevi: Senar Efe, Burhan Şık, Faysal Atak ve Şefik Kayhan
  • Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi: Reşat Özdil
  • Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi: Zeki Bayhan ve Yılmaz yıldız
  • Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi: Sait Öztürk

Tutuklu yakınlarına müdahale

Öte yandan açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek amacıyla destek eylemleri de yapılıyor.

İstanbul’da tutuklu yakınlarının Bakırköy Cezaevi önünde sürdürdüğü nöbet eylemi, bir kez daha polis engeline takıldı.

Eylemin yasak olduğunu öne süren polis, aralarında Mezopotamya Ajansı muhabiri İrfan Tuncçelik’in de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Diyarbakır’da ise günlerdir yürüyüş ve oturma eylemleri yapan tutuklu yakınları, bugün de sokağa çıktı.

Beyaz tülbentleri ile sokağa çıkan kadınlara, bazı HDP milletvekilleri ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar da destek verdi.

Koşuyolu Parkı’na girişlerinin engellenmesi üzerine yürüyüşe geçen eylemcilere TOMA’dan sıkılan tazyikli su ile müdahale edildi. Bu müdahale sırasında bazı tutuklu yakınları baygınlık geçirdi.

Ayrıca polis, o anları takip eden bazı gazetecileri de darp etti.

Ne oluyor?

Güven, cezaevlerindeki tutuklular ve dünyanın farklı yerlerindeki eylemciler, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılmasını talep ediyor.

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016’dan beri de ailesiyle ne yüz yüze ne de telefon yoluyla görüştürülen Öcalan’ı, 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret ettiği bildirilmişti.

Görüşme açlık grevleri sürerken gerçekleşmişti. Ancak tahliye edilen Güven ve diğer tutuklular “tecrit kaldırılsın” talebi ile başlattıkları eylemi “tecrit durumunun sürdüğü” gerekçesiyle devam ettirme kararı almıştı.

Son olarak 8 yıl aradan sonra Öcalan ilk kez avukatları ile 2 Mayıs’ta görüştü. Bu görüşme de açlık grevleri sürerken gerçekleşti.

Bu görüşmede avukatlara ulaştırdığı mesajında “demokratik müzakere yöntemine şiddetle ihtiyaç olduğu” vurgusunda bulunan Öcalan, devam eden açlık grevlerine ilişkin “Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz” dedi.

Öcalan’ın bu mesajı sonrası bir açıklama yapan siyasi tutuklular ise eyleme devam edeceklerini bildirdi. Açıklamada, yapılan görüşmenin ‘olumlu olmasına rağmen tecrit koşullarında gerçekleştirildiği ve talepler kabul edilene kadar eylemin süreceği’ bildirildi.

Açlık grevcileri Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşmesini talep ediyor.

Hem Güven hem diğer birçok eylemcinin sağlık durumu kritik eşiği aşmış durumda.

Cezaevlerinden bugüne dek yedi ölüm haberi geldi.

17 Mart’ta Zülküf Gezen Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, 23 Mart’ta Ayten Beçet Gebze Cezaevi’nde, 24 Mart’ta Zehra Sağlam Oltu T Tipi Kapalı Cezaevin’de, 25 Mart’ta Medya Çınar Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 1 Nisan’da Yonca Akici Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde, 2 Nisan’da Siraç Yüksek Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, son olarak 5 Nisan’da Mahsum Pamay da Elazığ T Tipi Cezaevi’nde yaşamını sonlandırdı.

Yaşamını yitirenlerin cenazeleri alıkonularak polis ve jandarma ablukasında defnedilirken, kitlesel ziyaretler her defasında engellendi.

Aylardır süren açlık grevleri ve 11 gün önce başlatılan ölüm oruçları karşısında hükümet sessizliğini korurken, 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP Milletvekili Tayip Temel’in çağrısına Meclis Başkanı Mustafa Şentop ilk kez karşılık vermişti.

Temel, Meclis Başkanı’na “Güven’i evinde ziyaret edip talebini dinlemeli” sözleriyle çağrı yapmıştı.

Bir TV programına katılan Şentop ise bu çağrıya “Sayın Güven’in açlık grevi kendi kişisel durumu ya da cezaevi şartlarıyla ilgili değil. Bu ziyaret konusunu doğru bulmayacağımı ifade edeyim” yanıtını vermişti.

Kaynak: GazeteKarınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…