Açlık grevleri: 39 kiloya düşen tutukluya ‘müdahale’ tehdidi

Bakırköy Cezaevi’nde 87 gündür açlık grevinde olan Belgin Kanat’ın 39 kiloya düştüğü ve cezaevi idaresi tarafından kendisine “Grevi bırakın, bilinç kaybı olursa müdahale edeceğiz” dediği ifade edildi.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 126’ncı gününde devam ederken, cezaevlerindeki eylemler de sürüyor.

Eylemcilerin talebi PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması.

Aynı taleple açlık grevinde olan isimlerden biri de 17 Aralık 2018 tarihinden bu yana Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki Belgin Kanat.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Kanat’ın durumu ağır. Avukatları, 39 kiloya düşen Kanat için Cezaevi Müdürü’nün koğuşa gelerek “Grevi bırakın, bilinç kaybı olursa müdahale edeceğiz” dediğini belirtiyor.

Kanat’ın sağlık kontrolü için gittiği revirde de sağlık personellerinin benzer söylemlerine maruz kaldığı söyleniyor.

Açlık grevleri

Güven, cezaevlerindeki tutuklular ve dünyanın farklı yerlerindeki eylemciler Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılmasını talep ediyor.

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016’dan beri de ailesiyle ne yüz yüze ne de telefon yoluyla görüştürülen Öcalan’ı, 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret ettiği bildirilmişti.

Görüşme açlık grevleri sürerken gerçekleşmişti. Ancak tahliye edilen Güven ve diğer tutuklular “tecrit kaldırılsın” talebi ile başlattıkları eylemi “tecrit durumunun sürdüğü” gerekçesiyle devam ettiriyor.

Açlık grevcileri Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşmesini talep ediyor.

İlginizi çekebilir