Açlık grevindeki tutukluların anneleri: Biz de Anneler Günü'nü kutlamak isterdik

Çocukları cezaevinde olan anneler, Anneler Günü’nde barış ve tecridin sona ermesi talebiyle sokaklarda olacak.

Çocukları tecride karşı açlık grevinde olan anneler, Anneler Günü’nü kutlayamadıklarını belirterek, ‘Biz de Anneler Günü’nü kutlamak isterdik ama acı ve dert ile sokaklara çıkıp barış istiyoruz’ dedi.

Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü ‘Anneler Günü’ olarak kutlanıyor. Bu yıl binlerce anne, Anneler Günü’nü çocukları cezaevinde açlık grevi ve ölüm orucunda olması nedneiyle buruk karşılayacak.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 3 yıldır tutuklu olan 23 yaşındaki Şivekar Ataş’ın annesi Rabia Ataş, kızının 1 Mart tarihinden beri açlık grevinde olduğunu belirtti. Kızının ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla 15 yıl ceza aldığını söyleyen anne Ataş, “Bütün Kürt annelerinin çocukları ya şehittir ya zindanda ya da kayıptır. Anneler Günü keyfi yerinde, gamsız, bu dertlerden haberdar olmayan için vardır. Biz de çocuklarımıza hasretiz. Biz de Anneler Günü’nü kutlamak isterdik ama acı ve dert ile sokaklara çıkıp barış istiyoruz” diye konuştu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kızıyla bir anısını anlatan anne Ataş, “Kızım Şırnak’ta yargılanıyordu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ydü. Baro avukatları geldi bize gül verdiler. Kızım savunmasını yaptıktan sonra ceza aldı. Ceza alan kızım slogan attı. Kızım slogan atınca askerler ellerini burkarak onu sürüklediler. O an ben de kızıma gül uzattım. Polisler elimdeki gülü avuçlarımda parçaladı. O an bende zılgıt çektim. Beni de sürükleyerek dışarıya çıkardılar. Bunlar ne Anneler Günü’nü, ne kadınlar gününü, ne de gül nedir bilmiyorlar. O uzattığım gülü parçaladıkları zaman sanki kızımı ellerinde parçalayıp götürdüler” dedi.

Yıldız Doğanay ise Uğur ve Umut adındaki çocukları ve bir kardeşinin cezaevinde açlık grevinde olduğunu belirterek, “Anneler günü geliyor ve çocuklarım cezaevinde açlık grevinde. Çocuklarımız yanımızda olmayınca Anneler Günü’nün nasıl gelip geçtiğini anlamıyoruz” dedi. Uğur ve Umut’un Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 yıldır birlikte tutuklu olduğunu söyleyen anne Yıldız, kardeşinin de Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde açlık grevi eyleminde olduğunu söyledi.

‘HATIRLAMIYORUM ARTIK GÜZEL ANILARIMIZI’

Çocuklarıyla geçmişte kutladıkları Anneler Günü’nü anlatan anne Doğanay, “Hatırlamıyorum artık güzel anılarımızı. 70 gündür sokaklardayız. Eskiden Anneler Günü geldiğinde çocuklarım yanımdaydı. Beni kutluyorlardı ama şimdi gözlerim cezaevi yollarında. Durumları nasıldır diye düşünüyorum. Bu Anneler Gününde tecridin kırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bahriye Tekin de Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan 23 yaşındaki çocuğu Agit’in ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla 12 yıl hapis cezası aldığını ve 4 yıldır tutuklu olduğunu söyledi. Çocuğunun 1 Mart’tan beri açlık grevinde olduğunu anlatan anne Doğanay, “Bu Anneler Günü’nde isterdim ki çocuklarımız yanımızda olsun. Her zaman bana çiçek getirir, ‘Cennet ayaklarının altındadır’ derdi. Şimdi tek isteğim var, bu tecrit kalksın” dedi

Kaynak: Artı Gerçek

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…