Açlık grevinin 26. gününde olan Leyla Güven, dışarıdaki sesin yükselmesi gerektiğini söyledi.

HDP’nin tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin sona erdirilmesi talebiyle başlattığı açlık grevi bugün 26. gününde.

24 Haziran seçimlerinde Hakkari’den milletvekili seçilen Güven tahliye edilmemişti. Diyarbakır Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Leyla Güven, Abdullah Öcalan ve siyasi tutuklular üzerindeki tecritin sona ermesi talebiyle 8 Kasım’da süresiz açlık grevine başladığını duyurmuştu.

Güven’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Tuz, şeker ve B vitamini alan Güven, günde iki kez sağlık kontrolünden geçiyor. Değerleri şimdilik normal olan Leyla Güven’in çok kilo kaybettiği belirtildi.

Alınan bilgiye göre, bugüne kadar hükümet cephesinden Güven ile hiçbir temas olmadı.

‘HALKIN BARIŞ İÇİNDE YAŞAMASI İÇİN BİR DİRENİŞ BU’

Diyarbakır Hapishanesi’nde annesi Leyla Güven ile görüşen Sabiha Temizkan, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, annesini bir hayli zayıflamış ve halsiz gördüğünü söyledi. Ancak moralinin çok yüksek olduğunu ifade eden Temizkan, “Eyleminin bir sonuç getireceğine inanıyor, umudunu koruyor. ‘Sonuna kadar da sürdüreceğim’ diyor” dedi.

Güven’in dışarıdakilere selamlarını ileten Temizkan, ekledi: “Dışarıdaki sesin yükselmesi gerektiğini düşünüyor.”

Sabiha Temizkan, ayrıca şunları söyledi: “Annem bu eyleme tek kişi olarak başladı ancak bütün bir halkın özgürlüğü ve barış içinde yaşaması için bir direniş bu. Özgürlüğe, barışa ihtiyacı olan herkesin bu talebe sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Annemi yaşatmak biraz da bizim elimizde. Toplumsal muhalefet sesini yükseltmeli, daha fazla can kaybı ve acı yaşanmadan bu süreç tamamlanmalı.”

DESTEK EYLEMLERİ YAPILIYOR

Öte yandan, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Leyla Güven’e destek eylemleri yayılıyor.

Daha önce, Diyarbakır, Hakkari, Van, Adana, Urfa ve Mersin’de HDP’liler iki günlük açlık grevi eylemleri gerçekleştirmişti. HDP, bu eylemleri yaygınlaştırma kararı aldı. HDP’liler, milletvekillerinin de katılımıyla bugünden itibaren 3 günlük açlık grevleri yapacak.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve çok sayıda milletvekilinin katılımı ile yarın grup toplantısından sonra TBMM’de destek ve dayanışma amaçlı açlık grevi başlayacak. Meclis’teki açlık grevi 2 gün sürecek.

Tutuklu bulunan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu 14 kadın siyasetçi ise 1 Aralık’ta 10 günlük açlık grevine başladı.

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…