Gaziantep’te bir trans kadın, tedavi gördüğü Gaziantep Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde, cinsiyet kimliği bahanesiyle diğer hastaların gözleri önünde ağabeyi tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.

Trans olduğu gerekçesiyle ağabeyi 27 yaşındaki Fevzi Çetin tarafından hastanede öldürülen 24 yaşındaki Ramazan Çetin’in cenazesi ailesi tarafından kabul edilmeyince belediye görevlileri tarafından kimsesizler mezarlığında toprağa verdi. Ağabey Fevzi Çetin ise polise verdiği ifadesinde, ‘mahalle baskısı’ yüzünden kardeşini öldürmek zorunda kaldığını ileri sürdü.

Pembe Hayat Derneği Ramazan Çetin’in öldürülmesi sonrası bir basın açıklaması yaptı:

“Toplumsal huzur ve barışın yolu, trans bireylerin her türlü ayrımcılık ve şiddetten uzak bir şekilde her vatandaş gibi eşit haklara sahip olmasından geçmektedir. Trans kadınlara yönelen nefret ve şiddetin her geçen gün artması, hükümetin pozitif yükümlülüklerini yerine getirmediğinin göstergesidir. Hükümet yetkilileri, toplumsal linç kültürü ve transfobik nefreti körükleyen politikalarından ve açıklamalarından vazgeçmelidir. Trans sivil toplum kuruluşlarıyla her türlü yasal çalışma ya da politika oluşturma süreçlerinde görüşmeli ve trans toplumunun önerilerini dikkate almalıdır.”

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/133242-antep-te-bir-trans-kadin-olduruldu

Kaynak: Çatlak Zemin

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…