Hatay’daki Gezi direnişi sırasında başına biber gazı kapsülü isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert davasında ikinci duruşma Balıkesir Adliyesi’nde görüldü. Sanık polis Ahmet Kuş, 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası aldı. Avukat Eren Can, verilen cezanın hatalı olduğunu söyleyerek “en azından ‘olası kast’ ile 20-25 yıl arasında yargılanması gerekirdi” dedi.

Gezi Direnişi sırasında Hatay’da öldürülen Abdullah Cömert’in davasında, polis Ahmet Kuş’un “kastın aşılması suretiyle adam öldürme” suçundan almış olduğu 13 yıl 4 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulmuş, yerel mahkemenin de bozmaya uyma kararı almasıyla yargılama yeniden başlamıştı.

Balıkesir Adliyesi’nde sabah saatlerinde başlayan davada Sanık Ahmet Kuş, SEGBİS ile mahkemeye bağlanarak “Gezi olayları öncesinde birçok olaya katıldım. Kimsenin canına malına kastım olmadı,beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Bir insan hayatının bedeli bu kadar ucuz olmamalı”

Mahkemede söz alan Abdullah Cömert’in ablası Meryem Cömert ise şunları belirtti:

Hatay’dan buraya kadar geliyoruz sanık muamelesi görüyoruz. Bir canın,bir insan hayatının bedeli bu kadar ucuz olmamalı. Bu olay bizim başımıza geldi, sizin de başınıza gelmeyecek değil ya. Ben bir ablayım,anlayın beni. Bizim tek tesellimiz ağır bir ceza alması olacak. Canın bedeli ağır olmalı. En ağır şekilde yargılanmalı.

“Bize dışarılarda adalet aratmayın”

Abdullah Cömert’in avukatı Hatice Can ise yaptığı savunmada şunları ifade etti:

Gaz fişeği Abdullah Cömert’in ensesine geldi. Ölüme sebep olabilecek süratteydi. Biz fizik profesöründen TOMA ve Abdocan’ın olduğu yeri tespit ettirdik. Raporlar bizi doğruladı. Polisin kasıtlı attığı ortadadır. Görüntüleri izledik. Önceki mahkeme heyeti de izletmişti görüntüleri. Polislerin araç içi ses kayıtları dinlendi. Sanık Ahmet Kuş’un çok fazla küfür ederek atış yaptığı raporlarda mevcut. Küfürler eşliğinde eylemcileri düşman görüyor polis.

“En azından ‘olası kast’ ile 20-25 yıl arasında yargılanması gerekirdi”

Mahkeme tarafından verilen aranın ardından karar açıklandı. Sanık Kuş, yıl 10 ay 15 gün hapis cezası aldı. Aile ve avukatlar karara tepki gösterdi.

Konu ile ilgili Sendika.Org’a konuşan Cömert ailesinin avukatlarından Eren Can, şunları söyledi:

Daha önce Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi kasten yaralamanın neticesi sebebiyle cezanın ağırlaştırılması ve ölüme sebebiyet vermesi nedeniyle hapis cezası vermişti. Yargıtay ise 13 yıllık hapis cezasını ‘bilinçli taksirle öldürme’ diyerek kararı bozdu. Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi de Yargıtay’ın kararına uygun hareket etti.

“‘Bilinçli taksirle öldürme’ olarak nitelendirilemez”

Bu durumum ‘bilinçli taksirle öldürme’ olarak nitelendirilemeyeceğini söyleyen Av. Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bilinçli taksirle öldürme şudur: Böyle bir sonucun olacağını öngörme ama istememe hali. Aşırı hızla gidip trafik kazası yapmak gibi bir ceza verdiler. Halbuki değerlendirme hatalı. Gaz kapsülü üzerinde ‘Doğrudan insanların üzerine atmayınız. Zira öldürücü olabilir’ yazıyor. Bunu polis olmayan biri bile bilir. Bir polis, eylemcileri dağıtılmışken arka sokakta evine doğru kaçmakta olan Abdullah Cömert’i arkasından ateşleyerek yere paralel bir açıyla atıp hızını kaybettirerek atması gereken kapsülü doğrudan kullanarak bu sonuca kayıtsız kalmıştır.

“Temyize gideceğiz”

‘Gösterici ölürse ölsün, ne olursa olsun’ diyerek hareket etmiştir. Küfürler ederek saldırmıştır yani düşmanca tavırla göstericileri düşman görerek hareket edip, kasti hareket etmiştir. Bu sebeple en azından ‘olası kast’ ile 20-25 yıl arasında yargılanması gerekirdi ama bu kararın çok altında bilinçli taksirden 6 yıl 10 ay ceza verildi. Bugün yine kamu vicdanı zedelendi ancak hukuk mücadelemiz devam edecek. Temyize gideceğiz.

 

 

Kaynak :Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…