AKP’den kamu bankalarına operasyon: Halkbank ve Vakıfbank’ta kritik değişiklikler

AKP kurucularından Abdülkadir Aksu Vakıfbank’ın yönetim kurulu başkanlığına, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise Halkbank’ın yönetim kurulu üyeliğine getirildi

AKP’den kamu bankalarına operasyon: Halkbank ve Vakıfbank’ta kritik değişiklikler

AKP, iki önemli kamu bankasının yönetiminde değişikliğe gitti.

Vakıfbank genel kurulu yapıldı. Genel kurulda VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan görevden alındı. Görevden alınan Özcan Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı.

Bankanın Genel Müdürlüğü’ne ise Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih getirildi. Vakıfbank’ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu oldu.

Meclis eski Başkanvekili AKP’li Sadık Yakut ise bankanın Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı.

Öte yandan Aksu ve Yakut’un AKP içi muhalefet kanadında yer aldığı iddia ediliyordu. İkili, AKP’lilerin Abdullah Gül ile yan yana görüntü vermekten kaçındığı bir dönemde annesi ameliyat olan Gül’ü hastanede ziyaret etmişti.

Aynı dönemde bir bakanın ise Gül’le aynı hastanede olduğunun öğrenilmemesi için yakınını ziyaret etmeden hastaneden ayrıldığı ortaya çıkmıştı.

O dönemde Gül’ü ziyaret edenlerin isimleri ise şöyle:

  • Taner Yıldız, Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu, Temel Karamollaoğlu, Necati Çetinkaya, Sadık Yakut ve Veysel Eroğlu

Mevlüt Uysal koltuksuz kalmadı

Kamu bankalarındaki AKP operasyonunun bir diğer ayağı Halkbank’ta yaşandı.

Kadir Topbaş’ın yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yapılan ve 31 Mart seçiminde Büyükçekmece Belediye Başkanı adayı olup seçimleri kaybeden Mevlüt Uysal, banka yönetimine atandı.

Kaynak: Sendika.Org

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…