Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemi alması durumunda, ‘ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası’nın öngördüğü yaptırımlara uğrayabileceğini söyledi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması durumunda, “ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası”nın (CAATSA) öngördüğü yaptırımlara maruz kalabileceği açıklandı.

Açıklamayı ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus yaptı.

Morgan Ortagus, sözcülük görevine geldikten sonraki ilk kameralı basın brifinginde soruları cevapladı.

Ortagus, S-400’ler konusunda, “Türkiye’yle işbirliği yapmak istiyoruz ama duruşumuz değişmedi. Türkiye, S-400 alımını tamamlarsa oldukça gerçek ve olumsuz sonuçlara katlanır. Bunlar, F-35 alımının ve Türk sanayisinin bu programa katılımının durması ve CAATSA kapsamında yaptırımların uygulanması” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ABD Başkanı Trump’la bugün yaptığı telefon görüşmesinde Trump’a, S-400’lerle ilgili ortak çalışma grubu kurulmasını teklif etmişti. Söz konusu teklif daha önce de gündeme gelmişti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise S-400’lerle ilgili, anlaşmanın imzalandığını ve alımların bittiğini söylemişti.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…