ABD’li yetkili: ‘Güvenli bölge konuşuluyor, operasyon değil’

Reuters’a konuşan ABD’li yetkili: Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyonu görüşmüyoruz. Sadece güvenli bölgeyi konuşuyoruz.

ABD ile Türkiye arasında Suriye’de olası bir güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin görüşmeler devam ederken, Amerikalı bir yetkiliden açıklama geldi. Reuters’a konuşan yetkili, Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyonun Türkiye’yle görüşülmediğini belirtti. Yetkili, ‘Ankara’nın güvenlik kaygılarını gidermek için böyle bir operasyona ihtiyaç duyulmadığını düşündüklerini’ söyledi.

Türkiye basınında bir süre önce yer alan haberde Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Ankara’nın Amerika ve Rusya’ya Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG kontrolundaki bölgeye olası bir operasyonu görüştüğüne ilişkin sözlerine yer verilmişti.

‘GÜVENLİ BÖLGE GÖRÜŞÜLÜYOR, OPERASYON DEĞİL’

Amerikalı yetkili ise “Amerika Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye ile olası bir operasyonu görüşmüyor” dedi. Yetkili, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek bir güvenlik mekanizması ya da “güvenli bölge” oluşturulması konusunda çok kez görüşmelerde bulunduk. Güvenlik mekanizmasının ayrıntıları görüşülüyor ve geliştiriliyor. Ancak ABD açısından mekanizma Türkiye’nin bir operasyon yapmasını gerektirmiyor” diye konuştu.

Türkiye, Suriye sınırında Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgede Amerikan askerlerinin çoğunluğunun çekilmesinin ardından güvenli bölge oluşturmak istiyor. ABD ordusu Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede müttefiki olan ve başını YPG’nin çektiği Suriye Demokratik Güçleri’ne destek veriyor. YPG’yi PKK’nin Suriye kolu olarak gören Türkiye ise bir süredir Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyon düzenleme tehdidinde bulunuyor. (Amerika’nın Sesi)

İlginizi çekebilir