ABD’nin mesajının, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde gelmesi dikkat çekti.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği binasında açılan pankartta, ABD’nin üçüncü başkanı Thomas Jefferson’ın sözlerine atıfla “Basının özgür olduğu ve yazılanları herkesin okuyabildiği yerde, her şey güvence altındadır” dendi.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından paylaşılan bir dizi mesajda da ifade ve basın özgürlüğü, adil yargılanma gibi konularda Türkiye’ye eleştiriler yapıldı.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRİR’

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda şu ifadelere yer verildi:

“İfade özgürlüğü, demokrasiyi güçlendirir; ifade özgürlüğünün her yerde korunması gerekir.”

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin mesajında Profesyonel Gazeteciler Cemiyeti’ne de atıf yapılarak, “@spj_tweets’e göre, etik #gazeteciliğin doğru ve adil olması gerekli. Gazeteciler, haber toplarken, haber yaparken ve haberi yorumlarken dürüst ve cesur olmalıdır. Etik gazeteciliğin en büyük ve en temel yükümlülüğü, halka hizmet etmektir” dendi.

Büyükelçilik, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in verilerine de atıfta bulunarak, “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksine göre  #Türkiye, 180 ülke arasında 159. sırada yer alıyor. Göz altına alınan gazeteciler işlerini yapmakla ya da sosyal medya üzerinden hükümeti eleştirmekle suçlanıyor” mesajını paylaştı.

#DünyaBasınÖzgürlüğüGünü ve #ÖzgürBasın etiketleriyle yapılan paylaşımlar  “Türkiye’yi ifade özgürlüğüne, adil yargılanma güvencesine ve yargı bağımsızlığına saygı göstermeye, bunları teminat altına almaya çağırmayı sürdüreceğiz” ifadesiyle son buldu.

ANKARA’DAN İLK TEPKİ

Öte yandan, büyükelçiliğin açıklamalarına Ankara’dan ilk tepki Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Fahrettin Altun’dan geldi.

Fahrettin Altun, “ABD’yi basın özgürlüğünün arkasına saklanmayı bırakmaya çağırıyoruz. Washington aşırı yoksulluk ve ırk ayrımcılığı gibi sorunlara odaklanmalı” dedi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…