ABD’den Erdoğan’a sert S-400 uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi S-400 konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi S-400 konusunda sert bir dille uyardı. Yapılan uyarıda, “CAATSA yaptırımlarından bağımsız ve bunlara ek yaptırımların devreye girmesine yol açacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın yaptığı açıklama şu şekilde:

“ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan önemli bir silah alımı yapması, 2020 yılı Aralık ayında yürürlüğe giren mevcut CAATSA yaptırımlarından bağımsız ve bunlara ek yaptırımların devreye girmesine yol açacaktır.

Türkiye’yi S400’leri elinden çıkarma ve yeni bir Rus silah sistemi almaması konusunda uyarıyoruz.”

ERDOĞAN: HANGİ SAVUNMA SİSTEMİNİ ALACAĞIMIZA ABD KARIŞAMAZ

Erdoğan ABD’nin tepkisine yol açan S400 açıklamasını CBS kanalına yapmış ve şunları söylemişti:

“Ona karışamaz. Siz bana Patriot vermezseniz, savunma noktasında benim bir başka ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz. Bakın bu konuda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg gayet güzel bir açıklama yaptı; ‘Biz ortaklarımızın kimden, nereden, ne kadar herhangi bir sistem satın aldığına müdahale edemeyiz.’ dedi. Kim bu? Stoltenberg; NATO’nun Genel Sekreteri. Buyurun, gerçek ortada. Kimse kusura bakmasın. Ben de şunu söyleyeceğim; Türkiye’nin güvenlik riskini kim paylaşacak? Türkiye, kendi güvenlik riskini kendisi temin edemezse, acaba birilerinin eline avucuna mı bakacak? Sen bana Patriot vermeyeceksin, benim hangi ülkeden, hangi savunma sistemini aldığıma da müdahale edeceksin! Öyle bir şey olamaz.”

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir