ABD’de kürtaj hakkını tanıyan yasanın kabulünün 50’nci, iptalinin 1’inci yılında kadınlar alanlardaydı.

ABD’de kürtajı 1973 yılında anayasal bir hak haline getiren ancak geçtiğimiz yıl iptal edilen “Roe v. Wade” Yüksek Mahkeme kararının 50. yıl dönümünde binlerce kadın ülke genelinde eylemler düzenlendi.

46 eyalette düzenlenen 200’den fazla “Kadın Yürüyüşü” etkinliğinde kadınlar, kürtaj hakkının korunması, yasaklanması ya da kısıtlanması kararını eyaletlere bırakan mahkeme kararını protesto ettiler. Muhafazakarların çoğunlukta olduğu mahkemenin geçen yılki kararından bu yana, 14 eyalette kürtaj yasaklandı ya da ciddi şekilde kısıtlandı.

“AMERİKALILARIN KÜRTAJ HAKKINI DESTEKLEDİĞİNİ ÖĞRENECEKLER”

The Guardian’da yer alan habere göre, Women’s March (Kadın Yürüyüşü) örgütünün yönetici direktörü Rachel Carmona, “Roe v. Wade’den 50 yıl sonra, radikal sağcı bir hareket mahkemelerimizi ele geçirdi ve kürtaj için federal korumaları ortadan kaldırdı” dedi. Carmona sözlerine şöyle devam etti: “Ancak mücadele eyaletlere taşındığında, tüm eyaletlerdeki Amerikalıların ezici çoğunluğunun kürtaj haklarını desteklediğini ve kadınların haklarımızı ve hayatlarımızı korumak için mücadele edeceğini öğrenecekler.”

Fotoğraf: Selçuk Acar/AA

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…