ABD’de bir ırkçı polis cinayeti daha: Brooklyn Center’da polis siyah genci öldürdü

ABD’de Minneapolis’in kuzeyindeki Brooklyn Center’da dün polis 20 yaşında siyah bir genci ateş ederek öldürdü. Halk sokaklara döküldü. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD’de ırkçı polis cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Trafik çevirmesi sırasında polis 20 yaşındaki Duunte Wrigt isimli siyah genci ateş ederek öldürdü. Olay ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı George Floy2un yine polislerce öldürüldüğü Minneapolis’in kuzeyindeki Broklyn Center’da dün yaşandı.

Geçen yıl George Floyd adlı bir siyahı gözaltına alırken öldürmek suçlamasıyla yargılanan eski polis memuru Derek Chauvin’in davasının devam ettiği Minneapolis’de ortam gergin.

Dün gece Minneapolis’in yalnızca birkaç kilometre kuzeyindeki Brooklyn Center’da karakolun önünde toplanan ve Daunte Wright’ın adını haykıran yüzlerce kişi polisle karşı karşıya geldi.

Reuters haber ajansına göre iki polis aracını taşa tutan ve üzerine tırmanan göstericilere, polis dağılmaları uyarısı yaptı. Daha sonra polisin göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandığı görüldü.

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Yerel medya yağma olayları yaşandığını bildirdi. Brooklyn Center Belediye Başkanı Mike Elliot Twitter’dan Pazartesi sabah yerel saatle 06.00’ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açtığı

Elliot mesajında, “Herkesin güvende olmasını istiyoruz. Lütfen güvende olun ve lütfen eve dönün” dedi.

Brooklyn Center’da bugün okullar kapatıldı. Her tür toplu faaliyet iptal edildi.

Brooklyn Center Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama

Brooklyn Center Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, polislerin Pazar günü öğleden sonra bir kişiyi trafik kurallarını çiğnediği gerekçesiyle çevirdikleri ve hakkında yakalama emri bulunduğunu öğrendikleri kaydedildi.

Açıklamada, bunun üzerine gözaltına almak istedikleri kişinin aracına geri bindiği ve bir polis memurunun birkaç yüz metre gittikten sonra bir başka araca çarpan sürücüye ateş ettiği açıklaması da yer aldı. Sürücünün olay yerinde öldüğü çarptığı araçtaki bir kadın yolcunun ise hafif yaralandığı belirtildi.

Öldürülen Wrigt’ın annesi: Oğlumun cansız bedeni yerde bırakıldı

Öldürülen Wright’ın annesi Katie daha fazla bilgi verilmesini istedi. Yerel StarTribune gazetesine konuşan anne, oğlunun cansız bedeninin polisler tarafından yerde bırakıldığını söyleyerek, “Kimse bize bir şey söylemiyor, bizimle konuşmuyor. (Polislere) Ne olur, oğlumu yerden kaldırın dedim” dedi.

Belediye Başkanı Elliot olayı “trajik” diye nitelerken, Minnesota Valisi Waltz “Eyaletimiz yine bir siyahın güvenlik güçlerinin elinde yaşamını yitirmesinin yasını tutuyor” diye konuştu.

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir