ABD’li rahip Brunson’ı ev hapsi koşuluyla cezaevinden tahliye edilmesi Türkiye – ABD ilişkilerinde gerilim yarattı. Brunson ‘ın ev hapsi koşulunu memnun etmeyen ABD ‘den akşam saatlerinde peş peşe dikkat çekici açıklamalar geldi.

Pence tehdit etti, Trump uyguladı

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence,”Erdoğan ve Türk hükümetine mesajım var, serbest bırakın ya da sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olun” diyerek Türkiye ‘ye tehditte bulundu.

 

 

Başkan yardımcısının açıklamasından dakikalar sonra Trump ise Türkiye ‘ye yaptırım uygulayacaklarını açıkladı

ABD Başkanı Trump , “Rahip Brunson uzun zamandır gözaltında tutulduğu için Türkiye’ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız. Rahip Brunson ‘dan ”Muhteşem bir Hıristiyan, aile babası ve harika bir insan” diye söz eden Trump şöyle devam etti: ”Çok büyük acılar çekiyor. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı.”

Açıklamaların ardından ilk yaptırımlar gelmeye başladı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Senatör Bob Corker ile Senatör Bob Menendez, bugün Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayacak iki partili yasa tasarısının komitede kabul edildiğini açıkladı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve senatör Bob Corker, “Bu yasa tasarısının yapılmasını asla istemedik ama Türk hükümetini, ABD vatandaşlarının ve yerel olarak istihdam eden büyükelçilik personelinin haksız bir şekilde gözaltına alınmasını durdurmadığı takdirde sonuçlarının olacağı konusunda uyarmıştık” dedi. “Pastor Brunson’ın hapishaneden ev hapsine geçmesi iyi bir ilk adım olsa da, 21 aydan sonra bu gelişme tatmin edici değildir. Türk hükümetine, ABD ‘li büyükelçilik görevlilerinin yanı sıra Pastor Brunson da dahil olmak üzere tüm ABD vatandaşlarının tacizine ve keyfi olarak gözaltına alınmasına son verene kadar baskı yapmaya devam edeceğiz. Bu faturada bizimle birlikte çalıştığı için ortak sponsorlarımıza teşekkür etmek istiyorum, bu çabada komitenin desteğini takdir ediyorum” dedi.

Türkiye’den peş peşe sert açıklamalar

Trump’ın “Yaptırım uygulayacağız” açıklamasının ardından hükümet adına ilk yanıt Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, “Hiç kimse bize talimat veremez. Kimsenin tehdidine de boyun eğecek değiliz. Hukuk kuralları istisnasız herkes için geçerlidir” dedi.

Çavuşoğlu’nun ardından sırasıyla Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’da sert açıklamalar geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy şunları söyledi: “Ülkemiz, ABD ile ilişkilerini düzeltmek için bugüne kadar gereken siyasi iradeyi ortaya koymuş ve üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. ABD Yönetimi’nin ülkelerimiz arasındaki müttefiklik ve dostluk ilişkilerini hiçe sayan tehditkar mesajlarını kabul etmemiz mümkün değildir. Brunson davası hakkında Amerikalı muhataplarımıza çeşitli vesilelerle gerekli açıklamalar yapılmış ve konunun bağımsız Türk yargısının yetki alanında olduğu açık bir şekilde vurgulanmıştır. ABD Yönetimini biran önce bu yanlış söylemi bir kenara bırakarak bugüne kadar sürdürdüğümüz yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı yazılı açıklamada, ” ABD tehditle netice alamaz” dedi.

” ABD yönetiminin açıklamalarının, bir NATO müttefiki olan ülkemize yönelik kullanılan tehditkar dilin kabul edilmesi mümkün değildir” ifadesini kullanan Kalın, şunları kaydetti:

“FETÖ konusunda bugüne kadar hiçbir adım atmayan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, bağımsız Türk yargısının yetki alanında olan bir hususu bahane ederek Türkiye ‘ye karşı tehditler savurarak netice alamayacağını bilmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri, kendi çıkarlarına ve müttefiklik ilişkimize daha çok zarar vermeden, bir an önce tavırlarını gözden geçirerek yapıcı bir zemine dönmelidir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan da bir açıklama geldi. Oktay kişisel Twitter hesabı üzerinden ” Türkiye bir hukuk devletidir ve Türk adaleti herkese eşit mesafededir. Ucuz tehditlere karşı da tahammülümüz yoktur. ABD’li muhataplarımız, Millet adına hüküm veren Türk yargısının kararlarına saygı duymak zorundadır.” diye yazdı.

Son açıklama Adalet Bakanı’ndan

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ” Türkiye kendi kaderini tayin eden tam bağımsız ve egemen bir ülkedir. Brunson davası da, tam bağımsız ve egemen bir ülkede olması gerektiği gibi kendi mecrasında ilerleyecek, Yüce Türk Adaleti nihai sözü söyleyecektir.” dedi.

Erdoğan sessizliğini koruyor

” Brunson krizi”ne ilişkin Türkiye ‘den ABD ‘ye pek çok makamdan peş peşe sert açıklamalar gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin sessizliğini korudu. Güney Afrika’da liderle görüşmesi sonrası canlı yayına çıkan Erdoğan’ın burada da krize ilişkin herhangi bir yorumda bulunmaması dikkat çekti.

Kriz sonrası ilk görüşme

Kriz sonrası Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ‘li mevkidaşı Pompeo ile telefonda görüştü. Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…