ABD seçimleri: Sonucu etkileyecek kritik eyaletlerde son durum ne?

ABD’de başkanlık seçimlerinde oy sayımı sürerken, Başkan Donald Trump ve rakibi Joe Biden arasındaki fark çok az. Sonucu tahmin etmek hâlâ güç. Yarışın kaderini belirleyecek eyaletler Michigan, Nevada ve Pennsylvania olacak gibi gözüküyor. Peki kritik eyaletlerde son durum ne?

ABD’de başkanı seçici kurul belirliyor. 538 üyeli Seçici Kurul, her eyaletten nüfusu oranında belirlenen sayıda delege gönderilmesiyle belirleniyor. Seçici Kurul’da 270 üye sayısına ulaşan aday, başkanlığını ilan ediyor.

Şu ana kadar sonucun değişebileceği sekiz eyalette oy sayımı devam ediyor. Sonucun belli olduğu eyaletlere göre Joe Biden’ı seçecek Demokratların 237, Başkan Trump’ı seçecek Cumhuriyetçilerin 214 delegesi var.

Şu an için, sonucun belli olduğu eyaletlere bakıldığında yarışı önde götüren Biden’ın başkanlığını ilan etmesi için 33 delegeye daha ihtiyacı var.

Hangi eyaletlerde postayla oy kullanılabiliyor?

Ancak bazı kritik eyaletlerde oy sayımına ara verildi. Çünkü buralarda, koronavirüs önlemleri çerçevesinde çok sayıda seçmen posta yoluyla oy kullanmayı tercih etti.

Postayla oy kullanan seçmenlerin çoğunluğu Demokrat Parti’den yana oy kullanırken sandığa giden seçmenlerin çoğunlukla tercihini Cumhuriyetçilerin adayı Trump’tan yana kullandığı görülüyor.

Biden’ın önde olduğu eyaletler

Nevada

Oyların yüzde 86’sının sayıldığı Nevada’da Joe Biden küçük bir farkla önde. Eyalet Seçici Kurul’a altı delege gönderiyor.

Posta yoluyla oy kullanmayı tercih eden Nevadalı seçmenler, oyunu en geç 3 Kasım’da göndermiş olmalı. Oy pusulasının da en geç 10 Kasım’da ulaşmış olması gerekiyor.

Eyalette sayıma ara verildi çünkü postayla gönderilen oylar bekleniyor. Perşembe günü sayıma yeniden başlanacak ancak kesin sonuçların gelecek hafta açıklanması bekleniyor.

ABD seçim son durum

Arizona

Bu seçimin kritik eyaletlerinden biri de Arizona’ydı.

Oyların yüzde 86’sının sayıldığı eyalette Biden, rakibinden dört puan önde görünüyor. Arizona, Seçici Kurul’a 11 delege gönderiyor.

Eyalette postayla gönderilen oyların en geç 3 Kasım’a kadar yerine ulaşması şartı aranıyordu. Bu sebeple oy sayımının yerel saatle en geç çarşamba gecesi tamamlanması bekleniyor.

Genellikle Cumhuriyetçi Parti adaylarının kazandığı bu eyaleti Trump, 2016’da ancak yüzde dört oy farkla alabilmişti. Bu yıl için yapılan kamuoyu yoklamaları ise ibrenin Biden’ı işaret ettiğini gösteriyordu.

Arizona’da Latin Amerika kökenli nüfus ve şehirli orta-üst sınıf giderek büyüyor. Her iki seçmen grubu da ağırlıklı olarak Demokratları tercih ediyor. Burası ayrıca koronavirüs salgınının da en kötü etkilediği eyaletler arasında yer alıyor. Seçmenlerin önemli bir kısmı Trump’ın krizi kötü yönettiğini düşünüyor.

Wisconsin

Seçici Kurul’a 10 delege gönderen Wisconsin’de oyların yüzde 97’si sayıldı. Biden’ın burada yarışı küçük bir farkla da olsa kazandığı belirtiliyor.

Wisconsin’in ardından Biden Nevada ve Arizona’da mevcut durumda olduğu gibi devam eder ve kazanırsa, toplam 27 delege daha kazanmış oluyor. Böylece başkanlık için 16 delegeye ihtiyacı kalıyor.

Ancak henüz bu konudaki tahminler için erken.

Michigan

Seçim sonucu etkilemesi en olası eyalet; 16 delegeli Michigan.

Oyların yüzde 94’ünün sayıldığı eyalette seçimi küçük bir farkla Biden önde götürüyor. Çarşamba sabahı Trump’ın iki puan önde olduğu eyalette fark gittikçe kapandı ve şu anda yüzde 1 farkla Biden önde.

Sayılmayan oylar sadece postayla kullanılanlar. Eyalette şu ana kadar postayla kullanılan oylarda büyük farkla Biden önde görülüyor.

Oy pusulalarının sayılması için en geç 3 Kasım’da ulaşmış olması şart koşulan eyalette, beklenen oy olmadığı için kesin sonuçların bu gece açıklanması bekleniyor.

2016’da Trump bu eyaleti sadece yüzde 0,3 farkla kazanmıştı. Geleneksel olarak Demokrat Parti’ye oy veren, işçi sınıfının güçlü olduğu bu eyalet, imalat sektörünü canlandıracak ticaret politikaları uygulama sözü veren Trump’ı seçerek 28 yıllık bir geleneği de bozmuş oldu.

Babası otomobil satıcısı olan Joe Biden, eyalette otomotiv sektörünün kalbi Detroit ile derin gönül bağına sahip. Biden, başkan yardımcılığı döneminde de bu eyaleti sık sık ziyaret etti.

Hatta eyaletin sevilen valisi Gretchen Whitmer da bir dönem Biden’ın başkan yardımcılığı için değerlendirilen isimler arasında yer alıyordu.

ABD seçimleri zaman çizelgesi

Trump’ın önde olduğu eyaletler

Sonuçların açıklandığı eyaletlere bakıldığında delegelerin 214’ünü kazanan Başkan Trump’ın, koltuğunu korumak için 56 delegeye daha ihtiyacı var.

Alaska

Sandıkların en son kapandığı eyaletlerden olan Alaska’da henüz oyların küçük bir kısmı sayılsa da, on yıllardır Cumhuriyetçi adayları destekleyen eyalette Trump büyük bir farkla önde gözüküyor. Trump’ın bu eyaletten üç delegeyi almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Georgia

1960 yılından bu yana iki seçim dışında yapılan tüm seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayını destekleyen eyalet, Seçici Kurul’a 16 delege gönderiyor.

Demokrat Parti adayı Biden, ırkçılık karşıtı eylemlerin yapıldığı ve Trump’ın bu yöndeki politikalarına tepki gösteren bu eyaleti kazanma konusunda umutluydu.

Ancak oyların yüzde 92’sinin sayıldığı Georgia’da Başkan Trump, yarışı 3 puan farkla önde götürüyor. Postayla kullanılan ve en geç 3 Kasım’da ulaşan oyların kabul edildiği eyalette, büyük bir su borusu patlaması yaşandığı için sayımın birkaç güne sarkması ihtimali var.

Sayılmayan oyların tümü postayla kullanılan oylar. Her ne kadar bu oylar çoğunlukla Demokratları destekleyen bölgelerden geliyor olsa da, Biden’la Trump arasındaki üç puanlık fark sonucu değiştirecek oranda değişecek gibi görünmüyor.

Kuzey Carolina

15 delegeye sahip eyalette oyların yüzde 95’i sayıldı. Seçim öncesi yapılan anketler Biden’ı önde gösterse de, şu ana kadar yapılan sayımlara göre Trump rakibinden 1,5 puan önde.

Bu eyalette oyların 3 Kasım’a kadar postalanmış olması, 12 Kasım’a kadar da yerine ulaşmış olması şartı aranıyordu. Yani kesin sonuçlar ancak gelecek hafta açıklanacak.

Kuzey Carolina, postayla oy kullanma işleminin başladığı ilk eyalet ve bugüne kadar postayla oy kullanma talebinde bulunanların sayısı da rekor düzeye ulaşmış durumda. Bu talepte bulunanların yarısından fazlası Demokrat Parti üyesi.

Çekişmeli eyaletlerin bazılarında oy sayımı sürüyor
Çekişmeli eyaletlerin bazılarında oy sayımı sürüyor.

Pennsylvania

20 delegesi bulunan Pennsylvania’da oyların yüzde 82’si sayıldı.

En az oranda oy sayımı yapılan eyalet burası. Çünkü oyların 3 Kasım’a kadar postaya verilmesi ve 6 Kasım’a kadar ulaşmasına izin verilen eyalette ciddi oranda seçmen, posta yoluyla oy kullanmayı tercih etti. Bu oylar da ulaştıktan sonra kesin sonucun Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Şimdiye kadar bu eyalette postayla kullanılan oylardan büyük çoğunlukla Demokratlar çıktı.

Bu arada Pennsylvania Valisi Tom Wolf, eyaletteki sonuçların Çarşamba günü açıklanamayabileceğini söyledi.

Bir basın toplantısı düzenleyen Demokrat Partili Vali, “Sayım normalden uzun sürse de önceliğimiz sayımın doğru yapılması” dedi ve “Hafife almamak lazım, bu seçimde demokrasimiz test ediliyor. Bu, ülkemizin üzerine kurulduğu idealler için bir stres test. Pennsylvania’da adil bir seçim olacak ve dışardan etki olmayacak.” şeklinde konuştu.

Joe Biden bu eyalette Donald Trump’ın gerisinde. Fakat henüz sayılmamış oylarda Biden’a daha çok oy çıkacağı tahmin ediliyor. Bu da aradaki farkı kapatmasını sağlayabilir.

Trump ekibi ise 2016’da yüzde 1’den daha az farkla kazandığı eyaleti kaybetmeyeceğini savunuyor.

Sayılan oyların yüzde 52,7’sini alan Trump, bu eyalette rakibinden 6,5 puan önde ama oylar açıldıkça farkın azaldığı gözleniyor.

Postayla ulaşması beklenen oyların çoğu da, demokrat seçmen tabanı güçlü olan yerlerden geliyor. Ancak kalan yüzde 18’lik oyun sonucu değiştirip değiştirmeyeceğini söylemek için erken.

Sonucun belli olmadığı eyaletler içinde en fazla delege sayısına sahip Pennsylvania’nın kazanılması, iki aday için de kritik önemde.

Buradan gelecek sonucun gecikmesi başkanın ilan edilmesini de geciktireceği için, Trump ekim ayında buradaki postayla oy kullanma sistemine itiraz etmiş, ancak yerel mahkeme Trump’ın itirazını kabul etmemişti.

Burası geleneksel olarak Demokrat adaya oy veren bir eyalet. Ancak dört yıl önce özellikle eyaletin batısında yaşayanların oylarıyla burada Trump kazandı.

Pennsylvania’da doğan Biden da bu bağı kullanarak partisinin eski kalesini tekrar kazanmak için seçim kampanyasının son gününe kadar burada sık sık seçmenlerle bir araya gelmişti.

Kaynak: BBC TR

İlginizi çekebilir