ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Trump yönetiminin Suriye Kürdistanı da dahil olmak üzere Suriye’nin geleceği hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

K24’te yer alan habere göre, BM Genel Meclisi oturum aralarında New York’ta gazetecilere konuşan Jeffrey, üç ABD hedefini ortaya koydu:

1) İslam Devleti’nin “kalıcı yenilgisi”

2) Siyasal sürecin yeniden canlandırılması

3) Tüm İranlı kuvvetlerin Suriye’nin bütününden ayrılması.

ABD Başkanı Donald Trump’ın “ABD’nin Suriye’den çekilmesi için, İran kuvvetlerinin ve onların vekillerinin de Suriye’den çekilmesini şart olduğu” fikrini resmen onaylayıp onaylamadığı sorusunu soruldu – Jeffrey, “Cumhurbaşkanı bizi Suriye’de istiyor. Bunun şartlar yerine getirildi. ”

“Ama burada açık olmak istiyorum,” diye devam etti Jeffrey, ABD düşüncesine, özellikle de Suriye’deki Kürt pozisyonuna dair yeni bir boyut ortaya koydu.

e’nin kuzeyinde SDG’nin denetimindeki bölgelerinin güvenliği için “bulunabileceğimiz birçok yol var” diyerek devam eden Jeffrey, “ABD’nin Kuzey Irak’ta yerel müttefikleri vardı ve onlara yıllarca hava desteği sağladık” dedi.

Jeffrey, ABD’nin liderliğindeki koalisyonun Saddam Hüseyin’i ve rejimini devirdiği 1991’den 2003’e kadar Irak Devletinin, Kürdistan Bölgesi’ne saldırmasını engellemeye yardım eden “uçuşa yasak bölgeye” atıfta bulundu.

Jeffrey, ayrıca Kürtlerin, Suriye’nin geleceğini belirlemek için BM liderliğindeki siyasi sürece “katılmaları” gerektiğini de belirtti. Kürtlerin, BM’nin Suriye Özel Elçisi olan Staffan de Mistura liderliğindeki görüşmelerin bir parçası olup olmayacağı sorusuna cevap verdi: “Hem Kürt hem de Arap güçlerini içeren SDF (Suriye Demokratik Güçleri), bu sürecin bir parçası olacak.”

“Herkesin alması gereken bir pozisyon var,” diyen Jeffrey, “kuzeydoğu Suriye’deki insanlar da dahil olmak üzere Suriye’deki bütün kesimlerin politik sürece katılmaları gerektiğini” söyledi.

Perşembe günü, altı ülke – Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan ve Büyük Britanya – ABD ile birlikte de Mistura’ya çağrıda bulunarak “mümkün olduğu kadar çabuk, inandırıcı bir anayasa için komiteyi toplamaya” yönelik bir bildiri yayınladı. “Suriye’de yeni bir anayasa taslağı ve BM denetiminde özgür ve adil seçimler için zemin hazırlamayı” başlatma gerekliliğine vurgu yaptı.

Jeffrey, rejimin Suriye’nin çoğunluğunda kontrolünü yeniden sağlamasını önemli olmadığını vurguladı.

“Beşar Esad, Suriye topraklarının sadece yarısını elinde tutuyor ve nüfusun yarısı onun kontrolünde değil” dedi.

“Bu insanlar ya müttefiklerimiz ve kuzeydoğudaki ortaklarımız tarafından kontrol edilen alanlarda ya da kuzeybatıdaki Türkler ve müttefikleri tarafından kontrol edilen bölgelerde, hatta güneyde el-Tanf çevresindeki bölgelerde yaşıyorlar.”

“Suriye dışındaki mültecileri de içeren 10 milyondan fazla insan var” diye devam eden Jeffrey, “Suriye, neredeyse hiç ekonomiye sahip olmayan bir kadavra devleti” dedi.

Kaynak: Gazete Fersude

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…