IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins ve QSD Basın Sözcüsü Mustafa Bali, IŞİD’’in maddi ve ideolojik olarak bitirilmesi için ortağız’ açıklaması yaptı.

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon ve Suriye Demokratik Güçleri (QSD), koalisyon güçlerinin Kuzey ve Doğu Suriye’de yeniden konuşlanmasına ilişkin Heseke-Til Temir arasındaki bölgede bulunan Uluslararası Koalisyon üssünde ortak basın toplantısı düzenledi.

QSD Sözcüsü Kino Gabriel, QSD Basın Sözcüsü Mustafa Bali ve IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins’in yaptığı basın toplantısında “IŞİD’’in maddi ve ideolojik olarak bitirilmesi için ortağız” açıklaması yapıldı.

IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, IŞİD’e karşı mücadelede QSD ile ortak çalışmalara devam edeceklerini, Türkiye ile birlikte Kuzey ve Doğu Suriye’ye işgal saldırılarında bulunan grupların üyeleri hakkında bilgi topladıklarını söyledi.

‘QSD İLE GÜÇLÜ İLİŞKİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ’

IŞİD’in gizli hücre yapılanmalarına karşı QSD ile ortak eylem koordinasyonu hakkında görüşmelerin devam ettiğini söyleyen IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, “IŞİD’in maddi ve ideolojik olarak bitirilmesi için ortağız. Çünkü IŞİD’in maddi olarak bitirilmesi ideolojik olarak bitirilmesi anlamına gelmiyor. Bunun için Derik’ten Derazor’a QSD ile süreklilik arz eden güçlü ilişkilerimizi sürdürüyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN YANINDA YER ALANLAR HAKKINDA BİLGİ TOPLUYORUZ’

Caggins, 400’ü aşkın IŞİD ve El Nusra militanının Türkiye ile birlikte Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırmasına ilişkin “Başlıca görevimiz IŞİD’in bitirilmesi. Bununla birlikte Kuzey ve Doğu Suriye’deki savaşta Türkiye’nin yanında yer alanlar hakkında bilgiler topluyoruz” dedi.

Güçlerinin konuşlanmasına ilişkin konuşan IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, görevlerinin sınır güvenliği olmadığını belirterek, “Güçlerimizi sınırdan çektik ve Heseke ile Derazor bölgesine yerleştik” dedi.

‘BAŞLICA GÖREVİMİZ IŞİD’İN BİTİRİLMESİ’

M4 yolunun kullanılmasına dair sorulan soruya, M4 yolunu QSD aracılığıyla kullanacaklarını ancak QSD’nin kendilerini savunamaması durumunda ise başka güçlerle koordineli bir şekilde bu yolu kullanacakları yanıtı veren Caggins, görevlerinin sınır güvenliği olmadığını, başlıca görevlerinin IŞİD’in bitirilmesi olduğunu tekrarladı

TUTUKLU IŞİD MİLİTANLARINDAN SADECE ABD DEĞİL TÜM DÜNYA SORUMLU

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, IŞİD’li tutuklulara ilişkin gelen soru üzerine, tutukluların bulunduğu cezaevlerinin evlerden cezaevlerine dönüştürüldüğünü, gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı cezaevlerinin mevcut olmadığını söyledi.

Tutuklu bulunan yabancı uyruklu IŞİD militanlarının yaklaşık 60 dünya devletinin vatandaşı olduğunu belirten Bali, bu tutukluların güvenlikleri ve gerekli taleplerden sadece ABD’nin değil tüm bu devletlerin sorumlu olduğunu ifade etti.

Dünya standartlarında cezaevlerinin kurulması çağrısı yapan Bali, “Tutuklu çetelerin büyük bölümü suçlarını ve suç ortaklarını itiraf etmeye başladı. Ancak aynı odada 100 kişinin kaldığı bir cezaevinde infazların yaşanmasından kaygılanıyoruz” dedi.

Kaynak: Artı gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…