Nevada’da “İkili Cinsiyet Dışında” beyanların kabul edilmesi Amerika için ilerici bir adım olarak değerlendiriliyor.

Amerika’nın Nevada Eyaleti’nde ikili cinsiyet sistemi dışındaki trans ve intersekslerin kimlik kartlarında ve resmi olarak kendilerini “İkili cinsiyet sisteminin dışında” olarak tanımlamaları kabul edildi.

Pembe Hayat’ta yer alan habere göre, Las Vegas’taki bir LGBT+ topluluğu merkezinin yöneticisi olan Ray Mcfarlane, NBC News’e verdiği röportajda, yapılan bu değişikliğin “tüm ülkeye örnek olması” gerektiğini söyledi.

“Değişiklik için uzun yıllar uğraşıldı”

Motorlu Araçlar Nevada Ofisi’nde halkla ilişkiler memuru olarak çalışan Alexandra Walden bu değişiklik için uzun yıllar boyunca çalışıldığını dile getirdi.

“Motorlu Araçlar Nevada Ofisi çalışanları Nevada sakinlerine non-binary (ikili cinsiyet dışında) ya da X cinsiyeti seçeneğini sunmak için uzunca bir süre titizlikle çalıştı.”

Cinsiyetsiz doğum sertifikası alınabiliyor

Amerika’da 2015 yılında translarla ilgili yapılan bir araştırma, araştırmaya katılanların sadece yüzde 11’inin kimlik kartında kendi tercih ettiği isim ve toplumsal cinsiyetin yazılı olduğunu gözler önüne sermişti. Bu nedenle atılan bu adım, ilerici bir politika olarak değerlendiriliyor.

Kimlik kartlarında özgürlük tanımanın yanı sıra, Nevada yönetimi eyalet sakinlerinin cinsiyetsiz doğum sertifikası almasına da izin veriyor. Geçen haziran ayında, kimlik kartında toplumsal cinsiyet kısmını güncellemek isteyen başvuru sahiplerinin mahkeme kararı ya da doktor yazısı olmaksızın kartlarını kendi istekleri doğrultusunda değiştirtebileceği duyurulmuştu.

Ulusal Trans Eşitliği Merkezi (National Center for Transgender Equality)’ne göre, translar ortalama bir Amerikalı’dan iki kat daha zor ekonomik şartlar altında yaşıyor. Bunun önüne geçmek için 2011 yılında eyalet, istihdamda ayrımcılığa karşı korunanlar listesine toplumsal cinsiyeti de ekledi.

Kaynak: Bianet

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…