Özgür Denizli

ABD Esad’la pazarlığa başladı: Şam’da dört saatlik görüşme!

Suriye ile ABD’nin istihbarat yetkililerinin haziran ayında Şam’da biraraya geldiği belirtildi. Buna göre, dört saatlik görüşmede Amerikan tarafı Şam’dan üç talepte bulundu. Suriye İstihbarat Şefi Ali Memluk ise önce ülkedeki Amerikan askerlerinin çekilmesini istedi.

ABD ile Suriye’nin istihbarat görevlileri arasında haziran ayında kapsamlı bir görüşme yapıldığı belirtiliyor. İlk olarak Hizbullah’a yakın Lübnan gazetesi El Ahbar’ın dün ortaya attığı iddia, Esad yönetimini destekleyen bölgesel ittifaktan üst düzey bir yetkili tarafından doğrulandı. İki üst düzey Amerikan istihbarat yetkilisi de haberi yalanlamadı.

ABD ‘PETROL’ DEDİ, ŞAM ÇEKİLME İSTEDİ

El Ahbar’ın haberine göre,

‘GÖRÜŞME YAPILDI, AYRINTILAR BÜYÜK ÖLÇÜDE DOĞRU’

Suriye yönetimi sahada destekleyen bölgesel ittifakın üst düzey bir yetkilisi de bu iddiaları doğruladı. Reuters’a konuşan yetkili böyle bir görüşme yapıldığını teyit ederken, El Ahbar’ın haberinin ayrıntılarının da büyük ölçüde doğru olduğunu söyledi.

AMERİKALI YETKİLİLER YALANLAMADI

Reuters’ın görüştüğü iki üst düzey Amerikan istihbaratı yetkilisi ise son iddiayı yalanlamadı. İsim vermeden konuşan yetkililer, “Esad rejiminin üyeleriyle IŞİD’in Suriye’den çıkarılması, Şam’ın kimyasal silah stokları ve kullanımı, Şam’ın veya müttefiklerinin elinde olduğuna inanılan gazeteci Austin Tice’ın durumu gibi konularda diyaloğun sürdüğünü” belirtti.

Suriye yönetiminden ise iddiaya ilişkin açıklama gelmedi.

Kaynak: Gazete Duvar

Exit mobile version