ABD Başkanı Trump: S-400 almasına rağmen Türkiye ile ilişkilerimiz iyi

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Rusya’dan geçen hafta S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başlamasına ilişkin ilk kez konuştu. Konuşmasında yaptırım konusuna değinmeyen Trump, Türkiye ile ilişkilerin S-400’lere rağmen iyi olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’daki Kabine Toplantısı’nda konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Trump, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi almasından dolayı ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satmayacağını söyledi.

Trump, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Türkiye’ye Patriot savunma sisteminin satılmaması dolayısıyla önceki yönetimi eleştirdi.

Patriot füzelerinin satılmaması dolayısıyla Ankara’nın Rus S-400 hava savunma sistemi alımına yöneldiğini söyleyen Trump şöyle konuştu:

“Olan şu ki, Türkiye’nin bizimle ilişkileri çok iyi, çok iyi, ve şimdi Türkiye’ye ‘Başka bir hava savunma sistemi satın almak zorunda kaldığınız için size F-35 satmayacağız’ diyoruz.”

“İçinde bulundukları çok zor bir durum ve biz de ABD olarak zor bir durumda kaldık.”

“Bütün bunlara rağmen üzerinde çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz fakat bu gerçekten adil değil.”

Trump, Türkiye’ye Patriot hava savunma sistemi satılması kararının, Ankara’nın Rusya ile anlaşma imzalamasının ardından geldiğini de söyledi:

“Başka bir ülkeyle, Rusya’yla, (hava savunma) sistemi anlaşması imzalamasının ardından, ki o zaman (Cumhurbaşkanı Erdoğan) bunu istemiyordu bile, birdenbire ‘Tamam o zaman, size şimdi Patriot’ları satıyoruz’ dedik” ifadelerini kullandı.

Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rus füzeleri aldığı için milyarlarca dolarlık hava aracı satma iznimiz yok. Bu adil bir durum değil.”

ABD Başkanı, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına ilişkin bir açıklamada bulunmadı, “Türkiye ile konuşuyoruz. Çok karmaşık bir durum” demekle yetindi.

Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemi almasına rağmen Ankara ile ilişkilerinin iyi olduğunu da kaydeden Trump, “Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile iyi ilişkilerim var” dedi.

Savunma Bakanı Vekili Esper: Türkiye hem S-400, hem F-35’lere sahip olamaz

ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper ise, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması konusunda, “Bizi hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Başkanı Donald Trump’ın Savunma Bakanlığı’na aday gösterdiği Esper, Türkiye’nin ya S-400 hava savunma sistemini ya da F-35 savaş uçaklarını alabileceğini söyledi, “İkisine birden sahip olamaz” dedi.

Mark Esper, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’ne verdiği ifadede, “Meslektaşıma, (Türkiye’nin) Savunma Bakanı’na, ‘Ya S-400’lere ya da F-35’lere sahip olabilirsiniz, ikisine birden sahip olamazsınız’ dedim” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin F-35 programına katılımını ve Türk pilotların eğitimini askıya almıştı.

Kaynak: BBC TR

İlginizi çekebilir