Küresel sistem enerji açlığıyla ekolojik dengeleri gitgide daha fazla sakatlarken, doğalgaz gerilimi artıyor. Trump’ın baskısıyla AB ülkeleri ABD kayagazına yöneliyor. Yol açacağı sonuçlar ise kimsenin umurunda değil

Yusuf Gürsucu/İstanbul

Lizbon’da 27 Temmuz Cuma günü düzenlenen enerji bağlantısı zirvesi sonrasında üç ülke tarafından imzalanan bildirgeye göre Fransız,İspanyol ve Portekiz devletleri, ABD’den sıvılaştırılmış gaz tedariği hakkındaki AB kararını onayladılar. Üç ülke yedi Avrupa limanından Amerikan sıvılaştırılmış gazın arzını arttırmakla ilgilendiklerini dile getirerek, diğer Avrupa ülkelerine taşınacak gaz için de bir gaz boru hattı inşa etme konusundaki kararlılıklarını vurguladılar. Madrid ve Lizbon, halihazırda Batı Pireneleri’nde inşa edilmiş olan ve İspanya ve Fransa’yı birbirine bağlayacak olan bir başka gaz boru hattını tamamlamak için İspanya’nın kuzeydoğusundaki Katalonya bölgesinde bir gaz boru hattı inşaatına başladı. Avrupa Komisyonu Başkanı JeanClaude Juncker, şu anda Avrupa Birliği’ne ithal edilen gazın yüzde 35’inin ABD’den geldiğini belirtti. Rusya’dan başlayıp Türkiye üzerinden AB’ye taşınma çalışmaları süren boru hatlarının bu gelişme karşısında akibetinin ne olacağı merak konusu. ABD Başkanı Trump’ın Avrupa’ya, Rus ve Azeri doğalgazını getiren boru hatlarından vazgeçip gemiyle gelecek Amerikan LNG’si alması için baskıyı artırdığı belirtiliyor.İtalya Başbakanı ile basın toplantısında Trans-Adriyatik Boru Hattı’nı (TAP) ‘rakip proje’ diye niteleyen ABD Başkanı, AB’nin Amerikan LNG’si ithal etmek için onlarca liman inşa edeceğini öne sürdü. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in ticaret savaşları çıkaran ABD Başkanı Donald Trump’ı geçen hafta ziyaret edip ‘ateşkes’ sağlamasının ardından bu kez İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Beyaz Saray’a gitti. Tüm bu trafik ve yaşanan gelişmelerin Rusya ve Türkiye’yi mutsuz edeceğinin işaretlerini taşıyor.

‘AB ile anlaşma sağladık’

ABD Başkanı Trump’ın da katıldığı AB ile yapılan ortak basın toplantısında Azerbaycan doğalgazını Avrupa Birliği’ne (AB) ulaştıracak Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesinin de gündeme geldiği belirtiliyor. TAP’tan ‘rakip boru hattı’ diye söz eden Trump, Avrupa Birliği’nin cebinden para vererek ABD’den sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı gerçekleştirmek için onlarca liman inşa edeceğini ifade etti. ‘Sıfır gümrük vergisi’ uzlaşısına varılan ABD Başkanı Donald Trump ile AB Komisyonu Başkanı JeanClaude Juncker’in görüşmesinden çıkan diğer bir sonuç da AB’nin ABD’den soya fasulyesi ve LNG alımını artırmayı kabul etmesi olmuştu. Toplantıda Trump’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e, “Rusya’dan korunmak istiyorsun, ama Rus gazına milyarlar ödüyorsun, üstelik NATO’ya para vermiyorsun” sözleri ise dikkat çekti. Trump’ın AB’ye, “Rus gazına bağımlısınız, bunu azaltmak için Amerikan gazı almalısınız’’ iddiasıyla baskı yaptığı belirtiliyor.

Ülkede ekolojik yıkım yaratıyor

ABD on yıl öncesine kadar doğalgaz ithal eden bir ülke iken, şu an doğalgaz ihraç etmesinin arka planında ABD’de binlerce sayıda açılan kayagazı sondajları var. Kayagazı üretimleri ise başta Pelsilvanya olmak üzere birçok eyalette çok önemli ekolojik yıkımları da beraberinde getirmiş durumda. Birçok yerleşim alanı ve kentte su borularından gelen suyun su değil yeraltının 2 ila 5 bin metre altından gelen akışkanlar olduğu görüldü. Su musluğuna çakmak tutan ABD’de yaşayan insanlar suyun alev aldığını gördü. Suların tahlillerinin sonuçları ise Çevre ajansınca insanlarla paylaşılmadı. Bu nedenle kayagazı sondajlarının olduğu bölgelerdeki insanlar yaşam alanlarını terk emek zorunda kaldı. Bazı büyük kentlerde ise geçici çözümlerle halka şişe suyu ve tankerlerle sular taşındı. Bunun dışında kayagazı üretim sürecinde şirketlerin ihtiyaç duyduğu devasa orandaki sular için çiftçiler ve kayagazı şirketleri arasında suya sahip olma savaşları yaşandı.

Kayagazı üretimi nedir?

Kayagazı üretimleri yeraltının 2 ila 5 bin metre altında bulunan karbon kayaçların yüksek basınçlı sularla patlatılması sonucu elde edilmektedir. Sondajlarda 5 bin metreye kadar inilip daha sonra yine binlerce metre yatay olarak ilerlenmektedir. Sondaj yapıldıktan sonra yeraltında bir seferde yaklaşık 18 bin ton nitelikli suya ilave edilen 600’ü aşkın kimyasal ve kumun katılmasıyla çok yüksek basınçla yeraltına basılan su sonrası karbon kayaçların patlatılması sonucu açığa çıkan gazlar yukarı alınmaktadır. Aynı yöntemle kaya petrolü üretmi de gerçekleştirilmektedir. Yeraltına basılan zehirli sular daha sonra akifer dediğimiz yeraltı sularına karışmaktadır. Bu nedenle yeraltı suları geri dönülmez biçimde kirletilmektedir. Bu durum kapitalizmin yarattığı iklim değişimi nedeniyle yaşanan süreçte ortaya çıkan susuzluğu daha da büyütmektedir. Türkiye için de kurtuluş reçetesi olarak sunulan kayagazı üremleri için Diyarbakır ve Trakya bölgelerinde birçok sondaj gerçekleştirilmiş durumda

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…