Aygün Alüminyum, Babacanlar Kargo, Cargill, Flormar, Süperpak, Aydın Belediyesi, Köroğlu İnşaat, Muğla Taşıt Muayene istasyonları ve BBS Metal’de işçilerin sendikalaşma ve işlerine geri dönme mücadelesi sürüyor.

Farklı sendikalara üye işçilerin sendikal mücadelesi 9 işyerinde devam ediyor. Köroğlu İnşaat, Aygün Alüminyum, Babacanlar Kargo, Cargill, Süperpak, Flormar, Aydın Belediyesi, Muğla Taşıt Muayene istasyonları ve BBS Metal’de işçilerin sendikalaşma ve işlerine geri dönme mücadelesi sürüyor.

İstanbul Bostancı’da Köroğlu İnşaat’ın apartman inşaatında çalışan 15 işçi, ücretlerinin yatırılmaması üzerine başladıkları iş bırakma eyleminde 28 günü geride bıraktı. İşçiler, haklarını alana kadar direnişlerini sürdürmekte ısrarlı

İstanbul Bostancı’da Köroğlu Grup İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık Restorasyon tarafından ücretleri ödenmeyen 15 işçinin şantiye önünde başlattığı direniş 28. gününde devam ediyor. İşçiler, ücretlerinin bir an önce ödenmesini istiyor.

Tekirdağ’ın Ergene İlçesi Velimeşe Mevkii’nde bulunan Aygün Alüminyum’da sendikalı oldukları için işten çıkarılan 12 işçi 114 gündür direnişe devam ediyor.

450 kişinin çalıştığı fabrikada ağır patron uygulamaları ve ücret politikaları nedeniyle komite oluşturan 257 işçi sendikalı oldu. Sendikal yetkinin de alınmasıyla, patron önce 12 işçiyi işten çıkarırken, sendikal yetkiye de itiraz etti. Sendikal yetki konusunda hukuki süreç devam ederken, işten çıkarılan işçiler her gün mesai saatlerinde fabrika önünde 114 gündür eylemdeler.

Amerikan şirketi Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Cargill işçilerinin eylemi 189. gününde devam ediyor.

Bursa Orhangazi’de 1999 yılında nişasta bazlı şeker ve hayvan yemi üretmeye başlayan Amerika’nın gıda devi Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Cargill işçilerinin eylemi 189. gününde.

Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için Flormar Kozmetik Firması’nda işten atılan 132 işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 161’inci gününe sürüyor. Flormar işçilerinin eylem alanı her gün dayanışma ziyaretlerine sahne oluyor.

Sendikalı oldukları için işten çıkarıldıktan sonra direnişe geçen Flormar işçilerinin fabrika önünde direnişleri 161 gündür sürüyor.

Muğla’da bulunan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonunda çalışan ve DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin işe iade mücadelesi 70’inci gününde devam ediyor.

Muğla’da bulunan TÜVTÜRK Muğla Taşıt Muayene İstasyonunda çalışan 18 işçi, sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten atılmış, işten atılan Nakliyat-İş sendikası üyesi işçiler eyleme başlamışlardı.

Avusturyalı MayrMelnhof (MM) Süperpak Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasındaki 4. dönem toplu iş sözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine şirketin İzmir Torbalı, Karaman ve Antep’deki fabrikalarında 20 Haziran’da başlayan grev 125 gündür sürüyor.

Selüloz-İş Sendikası üyesi Süperpak işçileri üç ilde grev yapıyor. Avusturyalı MM Süperpak Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine şirketin İzmir Torbalı, Karaman ve Antep’deki fabrikalarında çalışan 240 işçi grev kararı almıştı. İşverenin sıfır zam dayatmasına karşılık 20 Haziran’da başlayan grev 125. gününe girdi. İşçiler her gün fabrikaları önünde bir araya gelerek direnişlerini kararlıkla sürdürüyor.

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları için Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından işten atılan işçiler 106 gündür Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar A.Ş. önünde ‘Efeler işe iade edilsin’ sloganıyla eylemlerine devam ediyor.

CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun başında olduğu Aydın Büyükşehir Belediyesi, 9 işçiyi sırf Anayasal sendikal haklarını kullandıkları için 106 gün önce işten atmıştı

Kocaeli Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen işçilerden 12’sini işten atan BBS Metal önünde direniş 41. gününde

Gebze’de bulunan BBS Metal Fabrikasında Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılan 11 işçinin fabrika önündeki direnişi sürüyor.

Birleşik Metal-İş sendikasına üye olan 11 işçi 11 Eylül günü işten atılarak 12 Eylül günü direnişe başlamıştı.

Antep’teki Babacanlar Kargo’da çalışan 9 işçinin TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılması ile başlayan direniş 392 gündür sürüyor. İşçilerin açtıkları işe iade davasını kazanmasına rağmen Babacanlar kargo işvereni işçileri işe geri almıyor.

Antep’te Tüm Taşıma İşçileri Sendikasına (TÜMTİS) üye oldukları için işten çıkarılan ve açtıkları işe iade davasını kazanan Babacanlar Kargo Şirketi çalışanı 9 işçi 392 gündür direnişlerini sürdürüyor.

Babacanlar Kargo işvereni tarafından 26 Ağustos’ta 2017’de Türk-İş’e bağlı TÜMTİS sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler, işe iade davasını kazanmış olmalarına rağmen geri işe alınmadıkları için işyeri önündeki eylemlerini 392 gündür sürdürüyor.

Kaynak: Fersude

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…