UNICEF İcra Direktörü Russell ve DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Dünya Emzirme Haftası vesilesiyle açıklama yaptı: “Küresel krizlerin bebek ve çocukların sağlığını etkilediği bir dönemde emzirmenin hayati önemi her zamankinden daha kritik.”

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russell ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 1992 yılından bu yana her yıl kutlanan 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Russell ve Ghebreyesus, ortak açıklamalarında, “Küresel krizler, milyonlarca bebek ve çocuğun sağlık ve beslenmesini tehdit etmeye devam ederken hayata muhtemel en iyi başlangıç olarak emzirmenin yaşamsal önemi her zamankinden daha kritik” dedi.

Açıklamada paylaşılan bilgilere göre, dünyadaki bebeklerin sadece yarısından azı hayatlarının ilk bir saatinde emziriliyor, bu da bebekleri hastalık ve ölüm riskine daha açık hale getiriyor. Diğer bir deyişle, yeni doğan her 5 bebekten 3’ü hayatlarının ilk bir saatinde emzirilmiyor.

Aynı veriler, dünya çapında hayatlarının ilk altı ayında emzirilen bebeklerin oranının ise yalnızca yüzde 44 olduğunu ortaya koyuyor.

Dünyadaki çocuk ölümlerinin yüzde 45’inin yetersiz beslenme ile bağlantılı olduğunu gösteren DSÖ’nün verileri ise “eğer dünyadaki tüm çocuklar ideal olarak 0-23 ay arasında emzirilirse her yıl 820 binden fazla 5 yaş altı çocuğun hayatının kurtulabileceğine” işaret ediyor.

DSÖ ve UNICEF de bu bağlamda yaptıkları açıklamalarında hükümetlere çağrıda bulunarak “özellikle acil durum koşullarında yaşayan en kırılgan ailelere yönelik emzirme politikaları ve programlarını korumak, geliştirmek ve desteklemek için daha fazla kaynak ayrılmasını” talep etti.

“Gerekli zaman, mekan ve desteği sağlayın”

UNICEF ve DSÖ’den yapılan ortak açıklamada, hükümetler, bağışçılar, sivil toplum ve özel sektöre şu taleplerde bulunuldu:

“Özellikle kırılgan ve gıda güvenliğinin olmadığı bağlamlarda emzirme politikaları ve programlarına yatırıma öncelik verin.

“Annelerin başarılı bir biçimde emzirebilmesi için kaliteli danışmanlık ve uygulamalı destek sağlayabilmek adına tesis ve topluluklardaki sağlık ve beslenme çalışanlarına gerekli vasıfları kazandırın.

“Tıbbi görevlileri ve sağlık çalışanlarını bebek maması sektörünün etik olmayan pazarlama etkisinden koruyun; bunu yaparken, insani yardım koşulları da dahil Uluslararası Anne Sütü Yerine Koyma Pazarlaması Yasası’na tam olarak bağlı kalıp yasayı uygulayın.

“Annelere emzirmek için gerekli olan zaman, mekan ve desteği sağlayan aile dostu politikaları hayata geçirin.”

“İyi beslenme bir çocuk hakkıdır”

UNICEF İcra Direktörü Russell ve DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, ayrıca başta çocuklar olmak üzere yüz binlerce insanın gıda güvensizliği yaşadığı Afganistan, Ukrayna, Yemen, Somali Yarımadası ve Sahra Çölü’nün güneyine (Sahel) atıfla “emzirmenin hastalığa ve tüm yetersiz beslenme türlerine karşı güçlü bir savunma hattı oluşturduğunu” söyledi:

“Emzirmeyi korumak, geliştirmek ve desteklemek sadece nihai bir doğal, sürdürülebilir, ilk gıda sistemi olarak değil, milyonlarca bebeğin hayatta kalması, büyümesi ve gelişmesi için de her zamankinden daha önemli.”

DSÖ ve UNICEF, bebeklerin doğduktan sonra ilk bir saat içinde, hayatlarının ilk 6 ayı boyunca ve 6-24 ay veya sonrasında besin değeri yeterli ve güvenli ek (katı) gıdalarla birlikte emzirilmesini tavsiye ediyor.

Her iki örgütün paylaştığı veriler, emzirmenin çocukların zeka düzeyi (IQ) ve okula devamlılığını geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi de “bütün bebek ve çocukların iyi beslenmeye hakkı olduğunu” söylüyor.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.