8 nüfuslu köyde resim sergisi açıldı

İzmir’de 8 kişinin yaşadığı Lübbey Köyü’nde ressam Erdal Görgün resim sergisi açtı. Görgün, sergiyi açma nedeninin terk edilmiş köylere dikkat çekmek olduğunu söyledi.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde, sadece 8 kişinin yaşadığı Lübbey Köyü’nde ressam Erdal Görgün tarafından resim sergisi açıldı. Sergide, tarihe tanıklık etmiş köydeki evin duvarları ve sokaklarında Görgün’ün 70 yağlı boya tablosuna yer verildi.

Ressam Erdal Görgün, 70 yağlı boya tablosunu İzmir’in Ödemiş ilçesine 14 kilometre uzaklıkta, sadece 8 kişinin yaşadığı 130 haneli tarihi Lübbey Köyü’nde sergiliyor. Görgün’ün bir zamanlar 639 kişinin yaşadığı, kuruluşu 1800’lü yılların başına kadar uzanan köyün sokaklarına ve evlerin duvarlarına astığı tabloları, köyü görmeye gelenlerin ilgisini çekti. Özellikle gruplar halinde Lübbey’e gelen turistler, doğal sergi alanını andıran köyün sokaklarında gezip hem tarihi dokuyu hem de Erdal Görgün’ün duvarlarda asılı tablolarını inceleme fırsatı buldu.

.

Ressam Görgün, “Bundan birkaç yıl önce Lübbey’de bir ev alma şansım oldu. Tablolarımı burada sergileme fikri eşimden geldi. Kendisine teşekkür ediyorum. Umarım sergiden keyif alırsınız. Bu şirin köyü gezmeye gelenlerden, evlerin içlerini de gezerek bazı gizlenmiş tabloları da bulup, görmelerini istiyorum. Çünkü tarihi dokuyu, köyü gezenlere yaşatmak istedim” dedi.

.

Görgün sergiyi açma nedenini, “Tüm amacım, terk edilmiş köylere dikkat çekmek; sergiyi de bu bağlamda açtım” diye konuştu.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir