Özgür Denizli

8 Eylül’de iklim için ses ver!

“İklim hareketinin sesi yerelden yükselir” sloganıyla, dünyanın dört bir yanında, 8 Eylül’de “İklim İçin Ses Ver!” diyoruz.

12 -14 Eylül’de Kaliforniya Valisi Jerry Brown’ın çağrısıyla Kaliforniya’da düzenlenecek Global Climate Action Summit (Küresel İklim Eylem Zirvesi) öncesi 8 Eylül‘de dünyanın dört bir yanında merkezî olmayan yüzlerce Rise for Climate adlı küresel eylem / etkinlik gerçekleşecek. Bizler de Türkiye’den etkinlik gününde “İklim İçin Ses Ver” diyeceğiz.

Bu eylem gününün amacı, ülkemizi de esir alan ve küresel bir krize dönüşen iklim değişikliğine karşı yerel yönetimleri en kısa sürede harekete geçmeye çağırmak ve yerel yönetimlerin fosilsiz bir gelecek inşa etme sözü vermesini talep etmek.

İklim için yönetimlerce bir değişim gerçekleşeceğine inanıyoruz, ancak; bunun tepeden inme bir şekilde gelmeyeceğini de biliyoruz, bu sebeple 8 Eylül’de tüm dünyada aynı anda halkın sesi olarak yankılanmayı hedefliyoruz.

8 Eylül’de Türkiye’de nerede ne yapılacak?

8 Eylül’de dünya çapında neler yapılacak?

8 Eylül etkinliklerine çağrı olarak Kapadokya’da balondan pankart açıldı.

8 Eylül “İklim için Ses Ver” etkinliklerine ve eylemlerine çağrı amaçlı Kapadokya’da balondan pankart açıldı.

8 Eylül etkinliğine çağrı yapmak için Kapadokya, Nevşehir’de 350.org Türkiye aktivistleri “Geleceğimiz için, Gezegenimiz için #İklimiçinSesVer” pankartı açtılar. 350.org Türkiye temsilcisi Efe Baysal, pankart açma eylemi hakkında şöyle diyor:

“İklim krizi kendini sellerle, aşırı sıcaklarla, orman yangınlarıyla, ani hava değişimleriyle her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Önümüzde iki yol var; ya umursamayacağız ve gelecek nesillere kabarık bir iklim faturası ve yaşamın gün geçtikçe zorlaştığı bir dünya bırakacağız ya da gökyüzüne yükselen pankartımızda yazdığı gibi geleceğimiz için, gezegenimiz için iklim için ses vereceğiz. Bu sebeple, 8 Eylül’de gerçekleşecek Küresel Etkinlik Günü’nü önemsiyor ve başta yerel yönetimler olmak üzere herkesi iklim hareketinin sesini yükseltmeye davet ediyoruz”

8 Eylül’de Türkiye’den iklimin sesi olmak isteyenler iklimicinsesver.org‘dan  detaylı bilgilere ulaşabilirler. Aynı sitedeki görselleri veya tüm dünyadan çeşitli sanatçılar tarafından yapılmış etkinlik posterlerini sosyal medyada #İklimiçinSesVer hashtagiyle yaygınlaştırabilir, hatta bu linki tıklayarak kendi posterinizi oluşturabilirsiniz.

8 Eylül etkinlik günü için çağrı videosuna İklim İçin Ses Ver! linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: Gaia Dergi, 350turkiye.org, iklimicinsesver.org

Exit mobile version