8. Boğaziçi Film Festivali’nde 10 film yarışacak

Bu yıl 8.’si düzenlenecek olan Boğaziçi Film Festivali, 23-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

#HerŞeyeRağmen etiketiyle seyircisini salonlara destek vermeye çağıran 8. Boğaziçi Film Festivali’nde Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü için yarışacak 10 film belli oldu, yarışmada 10 farklı ülkeden filmler var. Festival, 23-30 Ekim tarihleri arasında fiziki olarak Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında gerçekleşecek.

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmler belli oldu. Birçok uluslararası festivalde yarışan ve ödül alan filmlerden oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl farklı ülkelerden 10 film yer alıyor. Açıklanan filmler, “Altın Yunus” için yarışacak.

Türkiye prömiyerleri festivalde yapılacak

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin tümü Türkiye prömiyerlerini, “Sadece Farklı” ve “Kodokushi” filmleri ise dünya prömiyerini festivalde gerçekleştirecek.

Yönetmen, senarist ve yapımcı Joanna Kos-Krauze’nin jüri başkanlığını yapacağı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri üyeleri arasında yönetmen Ismet Sijarina, Kazakistan Sinema Merkezi Başdanışmanı ve yapımcı Anna Katchko, 7. Boğaziçi Film Festivali’nde “Homeward” ile En İyi Film Ödülü’nü kazanan Nariman Aliyev, FIPRESCI Üyesi ve Pula Film Festivali Artistik Direktörü Zlatko Vidackovic bulunuyor.

10 film yarışacak

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak 10 film ise şöyle:

* Manijeh Hekmat’ın İranlı bir müzik grubunun şarkı yarışmasına katılmak için başkent Tahran’a uzanan yolculuğunu anlatan ve prömiyerini 45. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan filmi Bandar Band

* Pjer Zalica’nın 17 yıl aradan sonra yönettiği ve Eski Yugoslavya çevresinde dağılmış geniş bir ailenin miras için girdiği tartışmayı konu alan filmi Focus, Grandma

* Ensar Altay’ın yalnız ölenlerin evlerini temizleyen Norihito’yla dünyada var olmak için kendine sebep arayan Yaşlı Muramatsu’nun hikâyesini bir Japonya fenomeni üzerinden anlatan ve dünya prömiyerini gerçekleştirecek belgeseli Kodokushi

* Chiara Bellosi’nin İtalyan Adliyesi’ndeki iki suçlunun hikayesini anlattığı ve 70. Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren ilk uzun metrajı Ordinary Justice

* Ahmet Sönmez’in yüksek fonksiyonlu otizmli bir babayla “normal” oğlunun hikayesine odaklanan ve dünya prömiyerini de festivalde gerçekleştirecek filmi Sadece Farklı

* Svetla Tsotsorkova’nın Bulgaristan’daki bir anne ile iki kızının hayatta kalma mücadelesini anlatan ve prömiyerini yaptığı 67. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde Mansiyon Ödülü kazanan filmi Sister

* Jing Wang’in SARS virüsü sonrası Çin’deki sağlık sektörünü bir gazeteci üzerinden anlattığı, 77. Venedik Film Festivali’nde de gösterilen ilk filmi The Best is Yet to Come

* Ru Hasanov’un satranç ustası Seymour’un yalnız ve karamsar dünyasını anlattığı ve dünya prömiyerini 26. Saraybosna Film Festivali’nde yapan filmi The Island Within

* Jeanette Nordahl’ın annesinin ölümünden sonra teyzesi ve üç oğluyla yaşamak zorunda kalan Ida’nın hikayesine odaklanan ve dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Panorama seçkisinde yapan ilk filmi Wildland

* Antoneta Kastrati’nin Kosovalı bir kadının hamile kalma baskısı altında savaş döneminden gelen travmalarıyla yüzleştiği ve dünya prömiyerini 44. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren ilk uzun metraj filmi Zana.

En iyi filme 50 bin TL ödül

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmlerden bir tanesi 50.000 TL’lik En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü’ne uzanırken, yarışmada 15.000 TL’lik En İyi Yönetmen, 10.000 TL’lik En İyi Kadın Oyuncu, 10.000 TL’lik En İyi Erkek Oyuncu ve 10.000 TL’lik Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam 5 kategoride 95.000 TL’lik ödül dağıtılacak.

Festival hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir