75. Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den üç film

Önümüzdeki ay başlayacak olan 75. Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den üç film yer alacak.

Bu yıl 29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 75. Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den üç film dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Orrizonti bölümünde Yozgat Blues ve Uzak İhtimal filmlerinin yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’un son filmi Anons, Berlinale College bölümünde ise ilk filmi Körfez’le festivallerden ödül ve övgüyle ayrılmış Emre Yeksan’ın yeni filmi Yuva ile Yuva’nın dünyasından ilham alan Deniz Tortum’un VR filmi Selyatağı ilk kez izleyici ile buluşacak.

Anons

Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un üstlendiği Anons, ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatıyor.

Yuva

Çekimleri İğneada’da yapılan Yuva, ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın, şehre geri getirilmeye çalışılırken, doğanın da sürece müdahil olmasıyla evrendeki yerini arayışının hikâyesini anlatıyor.

İlk filmi Körfez ile şehirdeki çevre felaketinin ardından yeni bir dünyayı keşfetmeye başlayan bir adamın öyküsünü anlatan Yeksan, bu kez ormanda yaşayan bir adamı takip ediyor.

Selyatağı

Yuva’nın dünyasından alınan ilhamla tasarlanan ve Deniz Tortum‘un yazıp yönettiği Selyatağı VR filmi Biennale College bölümünde gösterilecek. istos film ve Institute of Time işbirliğinde yapılan Selyatağı VR filmi, Venice VR bölümünde yer alan Türkiye’den ilk film.

Festivalde hangi yönetmenlerin filmi var?

Öte yandan festivalin bu yılki programında birçok usta yönetmenin filmleri yer alıyor.

Damian Chazelle, Luca Guadagnino, Alfonso Cuaron, Coen Kardeşler, Yorgos Lanthimos ve Laszlo Nemes gibi yönetmenlerin yeni filmlerinin de yer aldığı programın tamamı şöyle:

Yarışma Bölümü

  • First Man – Damien Chazelle
  • The Mountain – Rick Alverson
  • Doubles Vies – Olivier Assayas
  • The Sisters Brothers – Jacques Audiard
  • The Ballad of Buster Scruggs – Ethan ve Joel Coen
  • Vox Lux – Brady Corbet
  • Roma – Alfonso Cuarón
  • 22 July – Paul Greengrass
  • Suspiria – Luca Guadagnino

  • Work Ohne Autor – Florian Henkel Von Donnersmark
  • The Nightingale – Jennifer Kent
  • The Favorite – Yorgos Lanthimos
  • Peterloo – Mike Leigh
  • Capri-Revolution – Mario Martone
  • What You Gonna Do When The World’s On Fire? – Roberto Minervini
  • Sunset – Laszlo Nemes
  • Freres Ennemis – David Oelhoffen
  • Neustro Tiempo – Carlos Reygadas
  • At Eternity’s Gate – Julian Schnabel
  • Killing – Shinya Tsukamoto

Yarışma Dışı

Özel Etkinlik

  • The Other Side Of The Wind – Orson Welles
  • They’ll Love Me When I’m Dead – Morgan Neville

Özel Gösterimler

  • My Brilliant Friend – Saverio Costanzo
  • Il Diario Di Angela –Noi Due Cineasti – Yervant Gianikian

Kurgusal

  • Una Storia Senza Nome – Roberto Andò
  • Les Estivants – Valeria Bruni Tedeschi
  • A Star is Born – Bradley Cooper

  • Mi Obra Maestra – Gaston Duprat
  • A Tramway in Jerusalem – Amos Gitai
  • Un Peuple Et Son Roi – Pierre Schoeller
  • La Quietud – Pablo Trapero
  • Dragged Across Concrete – S. Craig Zahler
  • Shadow – Zhang Yimou

Kurgusal Olmayan

  • A Letter to a Friend In Gaza – Amos Gitai
  • Aquarela – Victor Kossakovsky
  • El Pepe, Una Vida Suprema – Emir Kusturica
  • Process – Sergei Loznitsa
  • Carmine Street Guitars – Ron Mann
  • Isis, Tomorrow. The Lost Souls Of Mosul – Francesca Mannocchi, Alessio Romenzi
  • American Dharma – Errol Morris
  • Introduzione All’Oscuro – Gaston Solnicki
  • 1938 Diversi – Giorgio Treves
  • Your Face – Tsai Ming-Liang
  • Monrovia, Indiana – Frederick Wieseman

Orizzonti

  • Sulla Mia Pelle – Alessio Cremonini (Açılış filmi)
  • Kraben Rahu/Manta Ray – Phuttiphong Aroonpheng
  • Soni – Ivan Ayr
  • Ozen/The River – Emir Baigazin
  • La Noche De 12 Anos – Alvaro Brechner
  • Deslembro – Flavia Castro
  • Anons/The Announcement – Mahmut Fazıl Çoskun
  • Un Giorno All’Improvviso – Ciro D’Emilio
  • Charlie Says – Mary Harron
  • Amanda – Mikhael Hers
  • Yom Adaatou Zouli/The Day I Lost My Shadow – Soudade Kaadan
  • L’Enkas – Sarah Marx
  • Tchelovek Kotorij Udivil Vseh/The Man Who Surprised Everyone – Natasha Maerkulova, Aleksey

Chupov

  • Kucumbu Tubuh Indahku/Memories Of My Body – Garin Nugroho
  • Hamchenan Ke Mimordan/As I Lay Dying – Mostafa Sayyari
  • La Profezia Dell’Armadillo – Emanuele Scaringi
  • Erom/Stripped – Yaron Shani
  • Jinpa – Pema Tseden
  • Tel Aviv On Fire – Sameh Zoabi

Sconfini

  • Blood Kin – Ramin Bahrani
  • Il Banchiere Anarchico – Giulio Base
  • The Tree Of Life Extended Cut – Terrence Malick
  • L’Heure De La Sortie – Sebastien Marnier
  • Magic Lantern – Amir Naderi
  • Camorra – Francesco Patierno
  • Arrivederci Saigon – Wilma Labate
  • Il Ragazzo Più Felice Del Mondo – Gip

 

Kaynak: Gazete Karınca

İlginizi çekebilir