15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen ve 18 Temmuz’da sona ermesi beklenen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan son OHAL KHK’sı Resmi Gazete’de yayımlandı.

OHAL Kapsamında yayımlanan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre; çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi, 148 personel ise kamudaki görevlerine iade edildi. 12 dernek, 3 gazete, 1 TV kapatıldı.

701 sayılı KHK’yla 148 personel ise kamudaki görevlerine iade edildi. Göreve iade edilen personelden, 10 gün içinde göreve başlamayanların ‘çekilmiş’ sayılacağı belirtilirken; göreve başlayanların kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal haklarının ödeneceği kaydedildi. Bu kişilerin herhangi bir ek tazminat talebinde bulunamayacağına hükmedildi.

Kapatılan dernek, gazete ve televizyonlara ait taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evrakların Hazine’ye bedelsiz olarak devredilmiş sayılacağı, bu kurumlara ait taşınmazların tapuda resen Hazine adına, her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ari olarak tescil edildiği kaydedildi. Bunların her türlü borçlarından dolayı hiçbir şekilde Hazineden hak ve talepte bulunulamayacağı belirtilirken; devre ilişkin işlemlerin ilgili tüm kurumlardan gerekli yardımı almak suretiyle Maliye Bakanlığı tarafından yerine getirileceği ifade edildi.

18 bin 632 kişi ihraç edildi

Kurumlarından daha önce ayrılan, TSK’dan 324, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 1167 ve jandarmadan 35 personelin rütbeleri de 701 sayılı KHK ile alınırken; 199 akademisyenin daha görevinden uzaklaştırılmasına hükmeden KHK kapsamında, 4 Vali Yardımcısı ve 4 Kaymakam da meslekten ihraç edildi.

İhraç edilen personelin çalıştığı kurumlar şöyle:

OHAL Kapsamında yayımlanan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre; Emniyet Genel Müdürlüğünden 8 bin 998,Adalet Bakanlığı’ndan 1052, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 658, Diyanet İşleri Başkanlığından 240,Sağlık Bakanlığı’ndan 90, Dışişleri Bakanlığından 38, İçişleri Bakanlığından 31, Dışişleri Bakanlığı’ndan 38 kişi ihraç edildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 3077,Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 1126, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 649, Sahil Güvelik Komutanlığı’ndan 192 kişi ihraç edildi.
 

199 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı.

Aralarında ”Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan  akademisyenler de bulunuyor:

Dokuz Eylül Üniversitesi: Cem Terzi, Halis Ulaş, Halil Resmi,İzge Günal, Aydın Arı, Nuri Erkin Başer,  Ayşen Uysal, Dilek Karabulut, Emel Yuvayapan, Serap Sarıtaş, Yeşim Edis Şahin, Özer Yersüven

 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi: Selime Güzelsarı, Bahadır Aydın

Gaziantep Üniversitesi: Nevra Akdemir

Mersin Üniversitesi: Esra Güzeloğlu Kilim

Erzurum Atatürk Üniversitesi: Hilal Eyüpoğlu

Çukurova Üniversitesi: Canan Dural

Mardin Artuklu Üniversitesi: Serdar Şengül

Mersin, Van, Bitlis, Mardin ve Şanlıurfa’dan Eğitim Sen üyeleri ve Bitlis’ten SES üyeleri de ihraç edildi.

3 gazete kapatıldı

Halkın Nabzı, Özgürlükçü Demokrasi ve Welat gazeteleri ile

12 dernek kapatıldı

701 sayılı KHK kapsamında, ‘terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu tespit edildiği’ belirtilerek kapatılan dernekler şöyle:

-Adıyaman Fem Dershanesi Mezunları ve Mensupları Derneği(Adıyaman)
-Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği (Ankara)
-Suffem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Ankara)
-Anadolu İlim Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği (Ankara)
-Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği (Gaziantep)
-Özer Hukuk ve Düşünce Derneği (Kahramanmaraş)
-Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler Derneği(Kahramanmaraş)
-Kilis İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Hafızları Derneği (Kilis)
-Beyaz Laleler Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Kocaeli)
-Furkan Eğitim ve Dayanışma Derneği (Malatya)
-Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (Samsun)
-Viranşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (Şanlıurfa)

461 sayfalık KHK metnine ulaşmak için tıklayınız.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…