Çorum’da 1436 yılında inşa edilen, yaklaşık 600 yıllık Güpür Hamamı, kahvehane işleten Celal Kuş’a emanet. 1970’li yıllara kadar hizmet veren ve ailevi bir anlaşmazlık sonucu kapanan bu hamam, aradan geçen 50 yıl içinde ilgisizlikten harabe haline geldi.

Celal Kuş, Osmanlı döneminden kalma tarihi mimarisi bulunan ve uzun süredir atıl durumda olup restore edilmesi beklenen Güpür Hamamı’nın 5 yıldır gönüllü bakıcılığını ve bekçiliğini üstlendi.

Kentte 4 çocuk babası Celal Kuş, Üçtutlar Mahallesi’ndeki iş yerinin yanında bulunan tarihi Güpür Hamamı’nı hem koruyor, hem de çevresini çiçeklerle donatıyor. Uzun süredir atıl durumdaki tarihi hamama gözü gibi bakan Kuş, yapının tarihi dokusunun daha fazla zarar görmemesi için de özen gösteriyor. Hamamın gönüllü bekçisi olan Kuş, yapının bir an önce restore edilerek, turizme kazandırılmasını istiyor.

 

Tarihe ilgi duyduğunu belirten Kuş, “Benim kahvehanem tarihi hamamın yanında bulunuyor. 30 yıldır burada kahvehane işletiyorum. İmkânlarım çerçevesinde tarihi dokuya birilerinin zarar vermemesi için mücadele veriyorum. Hamamın yanındaki alana çiçekler ektim. Önceden buralarda tinerciler yatıp kalkardı, köpek leşleri vardı. Gece gündüz çalıştım. Bu hamam benim gözümde çok yaşlı ve bakıma muhtaç bir insan gibi. Dolayısıyla kendisini koruyamaz. İşte ben onun yok olmaması için koruyorum” dedi.

Tarihi hamamın yer aldığı sokağın dar oluşu nedeniyle düğün fotoğrafçılarının da ilgisini çektiğini kaydeden Kuş, “Hamam ile yanındaki en dar sokağa ilgi her geçen yıl artıyor. Önceden kimsenin yaklaşmadığı hamam çevresinde şimdi yeni evlenecek çiftler gelerek, düğün fotoğrafı çektiriyor” diye konuştu.

Düğünleri öncesi tarihi hamam önünde fotoğraf çektiren genç çiftler ise, tarihi mekânlarda mutluluklarını fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiklerini, tarihi yapıların mutlaka korunması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Gazete Duvar    (Elvan Yılmaz)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…