Margaret Sanger New York’ta yoksul göçmen mahallelerinde ziyaretçi hemşirelik yaparken, buralarda yaşayan kadınların durumlarına tanıklık etti.

Amerika’da 1873 yılında yürürlüğe giren Comstock yasası doğum kontrol ve kürtaj için kullanılan materyallerin satışını ve dağıtımını yasaklıyordu. Etkili doğum kontrol yöntemlerinden yoksun kadınlar, istemedikleri hamilelikler gerçekleştiğinde kendileri düşük yapmaya çalışarak ya da merdiven altı kürtaj ile hayatlarını tehlikeye atmak zorunda kalıyorlardı. Margaret Sanger özellikle kötü yapılmış kürtaj sonrası hemşire olarak çağrıldığından, kadınların yaşadıklarına yakından tanıklık ediyordu. Tanık oldukları onu doğum kontrol yöntemlerinin yaygınlaşması için mücadele etmeye sevk etti. İstenmeyen gebelikleri önlemek için ‘sihirli ilaç’ hayal etti. “Hiçbir kadın özgürce anne olup olmamayı seçebilene kadar kendine özgür diyemez” fikrini savundu.

Kadınlara postayla diyafram gönderdiği için hakkında soruşturma açıldı ve Amerika’daki ilk doğum kontrol kliniğini açtığı için 1916’da tutuklandı. 1921 yılında Amerikan Doğum Kontrol Birliği’ni kurdu ve kadınlar için güvenli ve etkili doğum kontrol yöntemleri için mücadele etmeye devam etti. ‘Sihirli ilaç’ hayalinden vazgeçmedi, doğum kontrolünün aspirin kadar kolay erişilebilir ve ucuz olması gerektiğine inanıyordu. 1951’de üreme sağlığı uzmanı Gregory Pincus ile tanıştı ve çalışması için gereken maddi kaynağı sufrajet Katherine McCormick sağladı. 1960 yılında ağızdan alınan ilk doğum kontrol hapı olan Envoid üretildi. 1965 yılında Amerika Yüksek Mahkemesi doğum kontrol haplarının kişisel kullanımının anayasal hak olduğuna karar verdi.

Margaret Sanger kadınların kendi bedenleri hakkında karar verebilmelerinin özgürleşmelerinin ön koşulu olduğunu savundu. Bugün halen dünyanın pek çok yerinde kadınların bedenlerini denetleyen doğum kontrol ve kürtaj yasaklarına karşı devam eden mücadelenin öncülerinden oldu.

Kaynak: Çatlakzemin

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…