AKP’nin sağlıkta şiddeti önleyeceği iddiasıyla Meclis’e sunduğu torba yasa teklifinin çok tepki çeken, KHK’lı doktorların çalışmasını engelleyen 5. maddede düzenlemeye gidildi. Düzenlemeye göre güvenlik soruşturmasından geçemeyen pratisyen hekimler 450 gün beklememek için 75 bin lira uzmanlar ise 120 bin lira ödeyecek.

Yeni düzenlemeye göre, KHK’lı doktorlar SGK’lı hastanelerde çalışabilecek, yeni mezun olan ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen doktorlar 450 gün bekleyecek ya da uzmanlar 125 bin, pratisyenler 75 bin lira tazminat ödeyerek özel hastanede çalışabilecek.

Gelişmeyi HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Twittwer hesabından yaptığı paylaşım ile duyurdu. Gergerlioğlu, “Geri adım attılar. KHK’lı doktorlar SGK’lı hastanelerde çalışabilecek” dedi

CHP’li Ali Şeker, 5. Madde’de yapılan düzenleme ile ilgili yaptığı paylaşımda “KHK’lı hekimler SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecek, raporları da geçerli olacak.

Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler 450 gün bekleyecek ya da pratisyen hekimler 75.000, uzman hekimler 120.000 TL tazminat ödeyerek özelde işe başlayabilecek” dedi.

Devlet tarafından yaptırılan mecburi hizmetin, yine devlet tarafından güvenlik soruşturması nedeniyle engellenmesi ve bekleme süresini para olarak talep etmesinin anayasayla çeliştiği de sorulan sorular arasında.

5. madde ne diyordu?

AKP’nin Meclis’e sunduğu maddenin ilk hali şöyleydi: “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzman olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak.”

Kaynak: Siyasi Haber

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…