İşçiden alınıp patrona verilecek

Hükümetin 100 günlük eylem planında patronlara verilecek 5.25 milyar liralık teşvikin kaynağı açıklanmadı. Teşvikin yine fondan karşılanması bekleniyor

Hükümetin 100 günlük icraat programı önceki gün Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Programın Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı bölümünde 100 günde yapılacaklara yer verildi. Bunlardan en önemlisi işverenlere sağlanacak teşvik oldu. Programda, istihdamın artırılması amacıyla işverenlere 5.25 milyar lira teşvik ödeneceği belirtildi. Ancak 5.25 milyar liranın kaynağı açıklanmadı. Daha önce işverenlere sağlanan teşvikler, işsizlik sigortası fonundan karşılanmıştı. Bu kez de kaynağın fondan sağlanması bekleniyor.

İşçinin yüzde 1, işverenin yüzde 2, devletin de yüzde 1 prim ödeyerek oluşturduğu fonun büyüklüğü 125 milyara ulaşmış durumda. İşçilerin işsiz kaldıklarında yararlanmaları amacıyla kurulan fondan 2002 yılından bugüne kadar yaklaşık 5 milyon 706 bin kişiye 17.8 milyar lira ödeme yapıldı.

Şartlar esnetildi

Fonun parasal büyüklüğüne karşın yararlanan işsiz sayısının azlığı sendikalar tarafından eleştiriliyor. Sendikalar fonun amacı dışında kullanıldığına dikkat çekiyor. 100 günlük eylem planında hak kazanma şartları esnetilerek 12 bin 500 kişinin daha işsizlik ödeneğinden yararlanmasının sağlanacağı açıklandı. Hükümet bu sözü daha önce de vermişti. Ancak şimdiye kadar yararlanma koşullarına ilişkin herhangi bir değişiklik yapılmamıştı. Ayrıca ödenekten yararlanması sağlanacak 12 bin 500 kişinin de fonun büyüklüğü dikkate alındığında çok az olduğuna dikkat çekiliyor. Bunun dışında 100 günlük eylem planında emekli aylıklarının en az bin liraya tamamlanacağı da ifade edildi.

Böylece hükümet , bin 603 lira olan asgari ücretin altında emekli aylığı alanlar olduğunu da kabul etmiş oldu. Emekli örgütleri, işçi emeklilerinin önemli bir bölümünün aylıklarının asgari ücretin altında olduğuna dikkat çekiyorlardı.

Kaynak: Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…