Kuzey Ormanları Savunması, Rusya’dan Türkiye’ye doğalgaz taşıyacak TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı’nın Trakya’da yol açacağı çevresel sorunları protesto etti. Eyleme Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Doğal Yaşamı Koruma (DAYKO) Vakfı ve CHP Milletvekili Mimar Burak Kaan Yılmazsoy’da destek verdi.

Galatasaray Lisesi’nin önünde bir basın açıklaması yapan Savunma, “Bugün adı ‘Türk Akımı’ olan ama Rusya’nın yıllık 750 milyon dolar kâr edeceği doğal gaz boru hattı projesi için Trakya’nın Kuzey Ormanları, kadim ve benzersiz Istrancalar katlediliyor!” tepkisini gösterdi.

‘MİLYONLARCA AĞAÇ DAHA KATLEDİLECEK’

“Geçtiğimiz ay içinde, katil proje 3. köprünün bağlantı yollarını aratmayacak sekilde, 700 dönümlük orman alanı acımasızca katledildi” denilen açıklamada,“Katliamı kamuoyuna duyurmak icin yapılan haberler ise utanmazca sansürlendi. Eğer bu mega katil projeyi durduramazsak Istrancalar boydan boya 30 km boyunca ortadan yarılarak sayısız canlıyı barındıran milyonlarca ağaç daha katledilecek. Kuzey Ormanları ekosistemi ve bölgedeki yaban hayatı ikiye ayrılarak parçalanacak” eleştirisi getirildi.

Kuzey Ormanları Savunması’nın açıklamasında, “Istrancalar’ı yok edecek, sayısız endemik hayvan ve bitki türünün sonunu getirecek, Kuzey Ormanları köylülerini yaşamdan koparacak bu doğa ve yaşam düşmanı projeye, politik çıkarlar uğruna girişilen bu doğa düşmanlığına hayır diyoruz!” ifadeleri kullanılırken, “Ekonomik açmazdaki Türkiye’nin benzersiz ve yerine konulamaz değerlerinin, binlerce yılda oluşan ormanların ve dünyaca eşsiz ekosistemlerin hesapsızca ve günü kurtarmak adına şirketlere peşkeş çekilmesine derhal son verilmesini talep ediyoruz! Ülkemizin geleceğinin yok edilmesine, nefesimizin kesilmesine, halkın cebinden şirketlerin zengin edilmesine Hayır diyoruz! ‘Türk Akımı’ Trakya’nın gözden çıkarılmasının ileri bir aşamasıdır!” denildi.

Açıklamada, iktidara şu eleştiri yöneltildi: “İstanbul’un yaşam kaynağı olan Kuzey Ormanları’na hançer saplanarak yapılan 3. köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ve son olarak 3. havalimanının inşaat malzemeleri için Çatalca’dan Tekirdağ’a kadar Kuzey Ormanları taş ocakları açılarak tahrip ediliyor. İhtiyaçları dışında hiçbir şeyi düşünmeyen ve sonsuz serbesti verilmiş şirketler, bazen tek bir köyün çevresine birçok taş ocağı açıp, köyün nefesini kesmekte beis görmüyor! Kuzey Ormanları, sermayenin bitmek bilmeyen enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve sırf kamulaştırma bedeli ödememek için sözde temiz enerji kaynağı diye pazarlanan yüzlerce rüzgar enerji santralli ile delik deşik ediliyor!”

Kuzey Ormanları Savunması, “Bizler Rus doğalgaz boru hattı için yapılan “Türk Akımı” isimli doğa katliamının derhal durdurulmasını, Kuzey Ormanları’na saldırmakta olan doğa ve yaşam düşmanı şirketlerin Trakya’yı ve Kuzey Ormanları’nı derhal terk etmesini istiyoruz. Trakya’da Kırklareli, Saray, Lüleburgaz, Kıyıköy ve Çorlu’daki doğal güzelliklerin, yerleşim alanlarının ve tarım alanlarının feda edilmemesini istiyoruz!” ifadelerini kullandı.

“Doğa düşmanlarına oy yok”

Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Doğal Yaşamı Koruma (DAYKO) Vakfı ve CHP Milletvekili Mimar Burak Kaan Yılmazsoy’un da destek verdiği eylem için özellikle seçimden iki gün öncesinin seçildiği ifade edildi.

Doğa ve yaşam savunucuları, “Yeşilin, doğanın, ormanın, canlının karşısında duran, onlara düşman olan hiçbir partiye oy vermeyeceğiz” dedi.

“Katliam durdurulsun”

Kuzey Ormanları Savunması’ndan Ayşe Yıkıcı’nın okuduğu açıklamada Kuzey Ormanlarının 3. Köprü, 3. Havalimanı ve bunların devamı olan Kuzey Marmara Otoyolu ile yok edildiği ifade edildi:

“Bizler Rus doğalgaz boru hattı için yapılan ‘Türk Akımı’ isimli doğa katliamının derhal durdurulmasını, Kuzey Ormanları’na saldırmakta olan doğa ve yaşam düşmanı şirketlerin Trakya’yı ve Kuzey Ormanları’nı derhal terk etmesini istiyoruz.

“Trakya’da Kırklareli, Saray, Lüleburgaz, Kıyıköy ve Çorlu’daki doğal güzelliklerin, yerleşim alanlarının ve tarım alanlarının feda edilmemesini istiyoruz.”

Ege Su: Ağaç dikmekle çevreci olunmuyor

DOYAK Vakfı adına konuşan Nusret Türkkan Istrancalardan geldiğini belirterek “Cahillikle yapılan, İstanbul’un, Trakya’nın suyunu, klimasını, yaşam kaynağını yok eden projeye karşı herkes sesini yükseltsin” diye konuştu.

Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nden Ege Su ise “Ağaç dikmekle çevreci olunmuyor. Ormanın ortasında kocaman bir boşluk var. Gitmiyoruz diye yok sayamayız; onlar bizim nefesimiz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Yılmazsoy ise “Her zaman doğayı katledenlerin karşısında olacağız” dedi.

Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı hakkında

Bir buçuk milyon ağaç

“Türk Akım” adlı doğalgaz boru hattı projesinin, Rusya’dan başlayıp, Karadeniz’den geçecek ve Kırklareli Kıyıköy sahilinden yeryüzüne çıkacak.

Yoluna Trakya üzerinden devam edecek. Proje gerçekleştiği takdirde bir buçuk milyon ağaç, altı milyon fidan yok olacak.

ÇED süreci

Projenin ilk Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) 2013’te yapıldı. O dönem ÇED sürecine herhangi bir itiraz yapılmadı.

İkinci ÇED toplantısını BOTAŞ yaptı. Şubat 2018’de gerçekleşen toplantıdan köylülerin ve muhtarın haberi olmadı.

Nisan ve Mayıs aylarında da ÇED raporunda geçen 70 hektar baltalık ormanda ağaç kesimleri başladı.

Kıyıköy: “Enerji Üretim Bölgesi”

Özelde Kıyıköy, genelde ise Trakya, “Enerji Üretim Bölgesi” olarak anılıyor. Kıyıköy açıklarına, denizin içine, rüzgar ve güneş enerjisi toplama panelleri gibi farklı projeler yapılması için de değerlendirilebilecek bir alan söz konusu.

Bölgede turizm, balıkçılık, tarım, ormancılık, hayvancılık ve arıcılık önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor.

* Fotoğraflar: Don Kişot Bisiklet Kolektifi

Kaynak: Gazete Duvar ve Bianet

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…